Starostové prý vyhrožují učitelům

prvnacci_ucitelka1.jpg

Letní prázdniny jsou ve své polovině, ale ve školách panuje klid před bouří. Jak tento týden informovaly školské odbory, pokud nedojde k nějakému zásadnímu obratu, je zatím asi deset tisíc učitelů odhodláno vstoupit 1. září do stávky. V některých obcích by ale kvůli stávce mohly vzniknout problémy. Podrobnosti má Zdeněk Vališ.

Jde samozřejmě o peníze. Odborům se nelíbí podoba nových platových tabulek, které jsou součástí připravované vládní reformy financí. A chtějí donutit vládu, aby přidala víc peněz na jejich platy. Podle šéfa školských odborů Františka Dobšíka se ale o konečné podobě stávky bude teprve jednat.

"Už je svolána porada předsedů oblastních rad, což jsou zástupci za jednotlivé bývalé okresy, která se sejde 22. srpna těsně před tím než učitelé a ostatní pracovníci nastoupí do škol. A tam se rozhodne, jestli to bude den, dva, tři nebo, jestli nám třeba vláda předloží nějaký další návrh, takže se to nebude muset uskutečnit."

Jednoznačně se zatím ke stávce hlásí asi 2000 škol, tedy každá čtvrtá škola. Velmi mnoho škol prý ale ještě čeká na to, jak dopadne zmíněná porada 22. srpna. Nejvíce chuti stávkovat mají podle Dobšíka učitelé na Moravě.

Předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků školství František Dobšík  (vlevo),  foto: ČTK
"Tradičně nejradikálnější je Morava, ať už severní nebo jižní, k radikálům se dají počítat i východní Čechy a některé okresy severních Čech. Nejméně ohlasů máme v podstatě ze středočeského kraje."

Odbory ujišťují, že nemají v úmyslu vyhrožovat vládě. Žádají pouze přijatelný kompromis. Nechtějí ani brát děti a rodiče jako rukojmí. Jenže v tom je právě problém. Školy by měly zůstat během stávky uzavřené pro žáky, protože pedagogové je nebudou učit, ale ani hlídat. To se samozřejmě vůbec nelíbí zástupcům měst a obcí, které jsou zřizovateli škol. Jak uvádí Jaromír Jech, místopředseda Svazu měst a obcí, na jednání, které proběhlo ve středu, byli učitelé vyzváni k odpovědnosti.

"Tak tady jsme požadovali, aby byl zajištěn dozor nad dětmi, aby spíše učitelé pustili děti do škol. Jestli chtějí stávkovat, ať si stávkují, ale ať dávají pozor na děti, aby s tím neměli rodiče nějaké problémy. Navíc je tady určité riziko, že se může cosi stát v ti dobu, kdy má probíhat vyučování, dítě se může někde potloukat, může se mu cokoliv přihodit."

Odboráři jsou ochotni přistoupit na požadavek pouštět některé děti do školy. Šlo by hlavně o velmi malé děti nebo o děti ze sociálně slabých rodin. Neměl by to však být masový jev. František Dobšík si na druhé straně stěžuje, že některým ředitelům škol prý obce vyhrožují, například odvoláním z funkce.

"Konkrétně v některých obcích, kde jsou starostové, kteří jsou víceméně na straně vládní koalice, zaznívají takové názory."

Jaromír Jech naopak o takových údajných hrozbách pochybuje.

"O tom nemám žádné informace, ale dost bych o tom pochyboval. Nemyslím si, že by některý starosta vyhrožoval řediteli školy, kde by se stávkovalo, že by mohl být nějaký postih. Pochopitelně, vztah tam je jedině, kdyby došlo k poškození školského majetku. Tak to by bylo nesplnění funkce, kterou ředitel školy má ve vtahu ke svému zřizovateli."

Školské odbory se při jednání se Svazem měst a obcí zavázaly, že o stávce a její formě budou včas informováni jak starostové, tak rodiče.