Stella Zázvorková - herecká kariéra od E. F. Buriana k V. Morávkovi

Stella Zázvorková, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Herečka Stella Zázvorková byla jednou z posledních aktivních představitelek generace, která vyrostla z osobního kontaktu s předválečnou avantgardou. Přestože divadlo kvůli pohybovým potížím před pár lety opustila, dodnes, i ve svých 83 letech hrála ve filmu a před měsícem měl premiéru Román pro ženy režiséra Renče, v němž si zahrála svoji poslední roli. Ohlédnutí za tvorbou oblíbené herečky, která ve středu zemřela, připravil Vilém Faltýnek.

Stella Zázvorková,  foto: ČTK
Diváci si budou Stellu Zázvorkovou pamatovat jako komediální herečku, která ztělesňovala temperamentní, kypré ženy. Přestože její herecký rejstřík byl širší, role složitějších charakterů ji většinou míjely.

Narodila se v roce 1922 a v raném mládí tedy stihla hereckou školu Emila Františka Buriana, před tím, než bylo jeho Déčko nacisty zavřeno. Za války hrála v divadle Větrník Jana Šmídy a zde se seznámila se svými budoucími hereckými kolegy vrstevníky: Vlastimilem Brodským, Lubomírem Lipským, Milošem Kopeckým a dalšími. Přes krátkou poválečnou epizodu v Divadle Satiry vedla její herecká kariéra do divadla ABC, kde strávila 40 let a vytvořila tu na 50 rolí.

"Můj bratr byl o osm let starší než já, ale měl mě rád a brával mě s sebou, takže já jsem do Osvobozeného divvadla přišla v takových 13 letech. Samozřejmě jsem nemohla vědět, co to je za divadlo, obsahově, ale ta atmosféra tam, víte... teď ti dva bílí klauni na jevišti, a teď najednou ten spontánní smích v hledišti, který otřásal divadlem, to vám bylo něco tak ohromného! A já jsem si pak po letech uvědomila, já tady jsem, na tom jevišti, jak je to možné? Víte, ten osud, mě to skutečně ohromilo, a někdy jsem se takových okamžiků trošku začla bát."

Stella Zázvorková,  foto: ČTK
V divadle ABC se setkala při práci mj. s Janem Werichem a televizní záznam zachytil jejich spolupráci v aktovkách Medvěd a Uspořená libra. Přátelé připomínají vzdělání Stelly Zázvorkové. V televizním pořadu Na plovárně byla proto dotázána, zda je herečkou intuitivní nebo racionální.

"Já jsem vždycky obdivovala herce, kteří přesně dovedli hovořit o technice, kterou pracují. Abych vám řekla pravdu, já pracuji, ale nevím jak. Já pracuji velice intenzivně, hlavně v noci. Pomáhala mi moje paměť, kterou tedy myslím stále ještě ve fragmentech vlastním, i když teda asi už to není to, co to bývalo. A to, co člověk musí udělat, aby se alespoň na těch 75 procent přiblížil tomu, co autor chce sdělit divákovi, to dá práci, ale zdálo se mi, že to chápu."

V posledních letech byla Zázvorková obsazována do filmů mladými režiséry: hrála v Koljovi Jana Svěráka, v Pelíšcích Jana Hřebejka a v Babím létě Vladimíra Michálka, kde si naposledy zahrála po boku svého kolegy z mládí Vlastimila Brodského.