Co by dělal děda dnes?

Southpaw, foto: Tomáš Třeštík (www.southpaw.cz)
0:00
/
0:00

Na české hudební scéně se v posledních třech letech úspěšně zabydlila mladá rocková skupina Southpaw. Jejich nová deska Hearthdisk sklízí chválu kritiky. Mladí rockeři se ohlížejí po úspěšných vzorech v zahraničí, přitom ale i jejich české kořeny stojí za pozornost. Frontman, kytarista a zpěvák Jiří Burian alias Gregory Finn pochází z rodu slavného českého divadelníka a skladatele Emila Františka Buriana a operního pěvce Karla Buriana.

"Kapela Southpow je spolek čtyř lidí, hrajeme spolu od roku 1996, ale intenzivně fungujeme zhruba 3 roky. Jsme nejvíc ovlivnění britskou scénou konce 90. let a snažíme se mixovat spoustu vlivů, které nás baví. A základem jsou pro nás písničky, protože to je to jediné, co přežívá po staletí, trendy nejsou vůbec tak důležité. A snažíme se dělat písničky, baví nás silné melodie..."

Jsou melodie to nejpodstatnější?

"Třeba pro mě jo, já mám rád hezké melodie a dobré rytmy. Spolu s ještě nějakou originalitou jsou melodie hodně důležité, to je to, co člověku uvízne v hlavě po nejdelší dobu."

Jsou všechny vaše texty v angličtině?

"Přesně tak, já jsem vyrůstal v anglicky mluvící zemi po nějakou dobu a tam jsem začal psát anglicky a ani jinak jsem psát nezkoušel."

Kde jste vyrůstal?

"Na Maltě, zhruba od jedenácti do šestnácti. Bylo to období kolem revoluce, zpátky sem jsem přijel kolem roku 1993. Takže to je období, kdy člověka hudba nejvíc zasáhne. Já jsem samozřejmě hudbu s otcem dělal už dřív, ale až tam jsem se postavil tak trošku na vlastní nohy."

Jak jste dělal hudbu s otcem?

"Hrál jsem na bubny, především. Hm, hráli jsme spolu na bubny, měli jsme skupinu Bu-Bu-Bu, tři Buriani, ještě předtím jsme s bráchou hráli dua, měli jsme s bráchou dětskou kapelu Jatka č. 5, takže muziku jsme dělali od nějakých osmi let."

Jak silný byl vliv vašeho otce pokud jde o hudbu?

"Otec nás hudbou vychovával od malička, ani nás do ničeho nenutil, spíš nám ukazoval cesty a nás to bavilo. Mně třeba v osmi letech koupil bubny a pak nás vodil na koncerty, třeba Na Chmelnici, tam byly hodně takové undergroundové. Vůbec, tak nás do toho jako uvrhnul..."

Tím se dostáváme k vaší rodinné tradici. Jak vnímáte tvorbu svého dědečka Emila Františka Buriana?

"Já se na něj koukám určitě s obdivem, protože to, co udělal, vůbec ta celá jeho pestrá kariéra je opravdu obdivuhodná a vždycky jsem se mu chtěl nějakým způsobem jakoby vyrovnat nebo obhájit ten rod nebo jak to říct. Ale samozřejmě teďka to tak moc jako necítím, dělám to co mě baví, a spíš bych byl zvědavý, co by dělal děda teď, v téhle době. To by mě opravdu hodně zajímalo."

Kdyby Emil František Burian žil dnes, nemohli by v sobotu jeho potomci oslavit vydání svých nových desek. Jeho syn, písničkář Jan Burian, vydal dvojalbum Dívčí válka a vnuk slavného divadelníka Jiří s kapelou Southpaw uvedl na trh novou desku Hearthdisk. Zakladateli rodu připravilo vydavatelství Radioservis reprezentativní výběr s názvem Zpěvák E. F. Burian.