Šternberk získal titul Historické město roku

Šternberk, foto: CzechTourism

Do třetice všeho dobrého, řekli si zřejmě ve Šternberku a opět se ucházeli o titul Historické město roku. A vyšlo to. Šternberk ocenění získal. Titul je odměnou za nejlepší péči o památky v rámci programu vyhlašovaného ministerstvem kultury.

Šternberk,  foto: CzechTourism
Jilemnice, Beroun, Šternberk - tak vypadala finálová trojka měst. Vítězem se stal středomoravský Šternberk, který byl ve finále už potřetí za sebou. Letošní novinkou soutěže je finanční odměna 100 tisíc korun pro každé město, které zvítězí v krajském kole. Šternberku se v regionálním klání opakovaně daří. Dostalo se mu ocenění za to, že stále zvelebuje bývalý augustiniánský klášter a připravuje novou Expozici času za 65 milionů korun věnovanou historickým hodinám. Do celostátního finále Šternberk dostal i unikátní informační systém - říká mluvčí šternberské radnice Irena Černocká:

"Nejvíce komise ocenila dlouhodobost a cílevědomost, se kterou se do programu regenerace hlásíme. Byla také oceněna spolupráce se soukromými vlastníky domů v městské památkové zóně, protože město Šternberk dávalo těmto vlastníkům prostředky z rozpočtu města. Ocenili také spolupráci s hradem ve Šternberku a taky ocenili město jako významného propagátora památek díky našemu systému klikotočů."

Ministr kultury Václav Jehlička  (vlevo) a starosta města Šternberk Jaroslav Sedlák,  foto: ČTK
Ty turistům poskytují zvukové informace a nahrávka se spustí ve zvoleném jazyce až poté, co lidé zatočí klikou spouštějící mechanismus. Odtud tedy název klikotoč. Stejně jako hodiny patří ke Šternberku již více než 100 let závod automobilů do vrchu na trati Ecce Homo.

S titulem Historické město roku je spojena i finanční odměna - milion korun. K tomu ještě sto tisíc za krajské kolo. Jak Šternberk peníze využije, to je otázka pro starostu Jaromíra Sedláka.

Šternberk,  foto: CzechTourism
"Chtěli bychom zakoupit velké pódium, které si půjčujeme. Jeho pronájem nás stojí velké peníze. Pódium by sloužilo na to, aby v historických památkách byly kulturní, společenské a sportovní akce."

Městskou památkovou zónou je historické centrum Šternberka od roku 1992 a má 31 kulturních památek. Od získání titulu si čtrnáctitisícové město slibuje i větší zájem turistů. Každoročně sem přijíždí desítky tisíc návštěvníků. Jen na hrad jich loni přišlo 45.000. Teď prochází opravou náměstí.

"Myslíme si, že náměstí je poměrně historicky cenné včetně kašny, soch a mohli bychom zlepšit podmínky pro chodce, občany a návštěvníky města,"

dodává starosta Jaromír Sedlák. Mimochodem z programu regenerace městských památkových rezervací se za 16 let jeho trvání rozdělilo už 3,8 miliardy korun. Dalších deset miliard vložila města - díky programu tak dostávají práci místní firmy, což stimuluje i ekonomiku.

Ve Šternberku se na podzim odehraje také národní zahájení Dnů evropského dědictví. Letošní motto zní: Památky měřené časem.