Stop pokusům na zvířatech

Fotografie pokusů na zvířatech, foto:čtk

Ministerstvo průmyslu a obchodu převzalo v rámci akce Světový den laboratorních zvířat oficielní protestní dopis ekologických aktivistů, kteří včera demonstrovali před budovou ministerstva. Tam natáčel kolega Mikuláš Kroupa.

Fotografie pokusů na zvířatech,  foto:čtk
V dopise pro ministra průmyslu a obchodu se ochránci dožadují práv k přístupu k informacím. Konkrétně chtějí nahlédnout do protokolů o pokusech se zvířaty. Společnost Svoboda zvířat kritizují současnou situaci, kdy nestranné osoby nemohou být přítomny pokusům na zvířatech a nemají k dispozici materiály, které pokusy dokumentují," řekl novinářům Tomáš Popp z organizace Svoboda zvířat.

"Žádáme, abychom měli přístup k informacím. Nezávislá osoba musí mít možnost kontroly nad pokusy, kde se používají pokusná zvířata. Dneska takovými osobami jsou lidé, kteří sami tyto pokusy provádějí a s tím nesouhlasíme."

Laboratorní zvířata se používají v lékařství při vývoji a zkouškách jakosti léčiv, pro biologická zkoumání, diagnostikování nemocí a také pro testování různých chemických látek. V budoucnosti by se Česká republika měla zapojit do činnosti Evropské platformy pro alternativní metody (ECOPA), která usiluje o omezení počtu použitých pokusných zvířat zaváděním alternativních metod. Mezi ně patří například používání buněčných kultur. Ochránci uvedli, že ročně je v Česku pro pokusy použito 200.000 až 260.000 laboratorních zvířat. Ministerstvo se hájí, že pokusy se v České republice netestují na zvířatech kosmetické přípravky a ostatní testy na zvířat´tech jsou v souladu se zákonem a evropskými směrnicemi, tvrdí z tiskového oddělení ministerstva průmyslu a obchodu Jan Brandejs.

"My nabízíme dialog. Není pravda, že bychom porušovali zákon. Naopak ho striktně dodržujeme. Například v Česku se netestují na zvířatech kosmetické přípravky. Lidé nás obviňují neprávem. Dopis samozřejmě ministrovi předám, ale znova opakuji, že jsme připraveni ke korektnímu dialogu."

Co se týče dokumentace o pokusech na zvířatech, ministerstvo připomnělo, že ze zákona nemusí podobné materiály zveřejňovat pokud by poškodily obchodního partnera. Podle tiskového oddělení ministerstvo nabízí korektní dialog všem ochráncům přírody.