Středoškoláci by volili pravici

0:00
/
0:00

Společnost člověk v tísni zveřejnila výsledky svého vzdělávacího projektu Studentské volby. Studenti středních škol se seznamovali s principy demokratické politiky a volili koncem dubna, tedy měsíc před skutečnými parlamentními volbami, nanečisto. Projekt provázely problémy a politická nevůle. Nakonec se přesto uskutečnil a výsledky byly zveřejněny v pátek. Drtivě podle nich zvítězila pravice. Pokračuje Vilém Faltýnek.

Celkem se připojilo 135 středních škol a volby si vyzkoušelo 20.233 středoškoláků, což je mnohonásobně víc, než jakýkoli předvolební průzkum. Na rozdíl od průzkumu se ale jedná o skupinu věkově výrazně ohraničenou. Nejvíce hlasů dali studenti straně TOP 09, následuje ODS. Za nimi skončily Věci veřejné, Česká pirátská strana, Dělnická strana sociální spravedlnosti a Strana zelených. ČSSD figuruje až na sedmém místě. Ostatní strany by se ve studentských volbách organizovaných společností Člověk v tísni do sněmovny nedostaly.

Karel Schwarzenberg
"Na jedné straně nás to velice těší, že nám mladí lidé důvěřují, ale na druhé straně, když se podívám na ty výsledky, tak mě tam některé věci znepokojují,"

prohlásil předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg na adresu krajně pravicové Dělnické strany sociální spravedlnosti. Ta měla největší podporu mezi studenty učilišť, směrem k náročnějším středním školám podpora této strany výrazně klesá.

Hlavním smyslem projektu nebyly podle společnosti Člověk v tísni výsledky jako takové, ale přiblížení volebního systému studentům.

"Závazné vzdělávací dokumenty obsahují mimo jiné to, že se mají studenti ve škole se známit s principy demokracie. Já si myslím, že toto je dobrý příklad, jak to udělat atraktivní formou. Já si myslím, že k ovlivnění skutečných voleb nedojde, mimo to, že se jich více mladých lidí zčastní."

Jiří Paroubek,  foto: www.vlada.cz

Stala se z nich však politická záležitost. Proti zveřejnění výsledků před sněmovními volbami se postavili krajští hejtmani za ČSSD. Názor změnili zkraje týdne, když minulý týden vyzval pořadatele k uvolnění statistik předseda sociální demokracie Jiří Paroubek. Co říká výsledkům?

"Já jsem od začátku viděl ten projekt jako užitečný, myslím, že řada lidí, studentů, se poprvé dostala k této problematice. Jak to dopadlo, to beru na vědomí, nic to neznamená, je to výsledek situace ve dvacetitisícové komunitě lidí, ale voličů jsou miliony."

Petr Nečas,  foto: www.vlada.cz
Volební lídr ODS Petr Nečas zveřejnění výsledků uvítal.

"Byla chyba, že nebyly zveřejněny dříve a že byly činěny pokusy tomuto zveřejnění zabránit."

A jaké jsou konkrétní číselné výsledky? TOP 09 získala necelých 27 procent hlasů, ODS 17 a půl procenta. Neparlamentní Věci veřejné volilo 12 procent studentů, Českou pirátskou stranu necelých osm procent a Dělnickou stranu sociální spravedlnosti 7 procent studentů. Zelení získali přes 5,3 procenta, sociální demokracii dalo hlas 5,27 procenta studentů. Do sněmovny by se podle studentů neměla dostat KSČM s necelými třemi procenty a KDU-ČSL s necelými dvěma procenty hlasů. Podle předsedy lidovců Cyrila Svobody nemá ale průzkum mezi středoškoláky příliš velkou vypovídající hodnotu.

Zdroj: Člověk v tísni

"Je to průzkum, jako jiné průzkumy. Kdybyste prošli domovy důchodců, dojdete k jiným výsledkům, kdybyste prošli zaměstnance státu, dostanete jiné výsledky. Nevolí pouze žáci na základní škole. Takže já tomu nepřikládám žádnou váhu, i kdybychom tam měli mnohem větší číslo, to zkrátka nemá žádnou vypovídací schopnost."

Srovnatelnou podporu jako lidovci našla mezi studenty i Strana práv občanů - zemanovci.