Stříbro chce spojit města na 13. poledníku

Foto: www.mustribro.cz

Číslo 13 je pro někoho možná nešťastné. Občané Stříbra na Tachovsku ho však mají rádí, protože jejich město leží přesně na 13. poledníku. Několik zdejších nadšenců se rozhodlo, že propojí všechna geograficky spřízněná místa světa. Originální nápad vymyslel bývalý místostarosta a sdružení Stříbro 2000 tuhle vizi realizuje.

I když by se zdálo, že v hustě zalidněné Evropě se takových měst najde mnoho, od severu Norska až po Itálii jich na slavné třináctce leží jen necelá dvacítka, v Česku je to pouze Stříbro. To si ale své třináctky patřičně váží - má dokonce parčík věnovaný poledníku. A co víc, různé akce spojené s poledníkem startují vždy ve 13 hodin 13 minut a vše se křtí třináctistupňovým pivem. Jak přesně se zjišťuje poloha měst, to je otázka pro Antonína Krause ze sdružení Stříbro 2000.

"Nejpřesněji se poloha zjistí, když se tam jede. Mapa není tak přesná. I když máme speciální mapy, tak například zjistíme, že poledník město nebo vesničku, jen tak 'lízne' a to my nechceme. Chceme města a vesnice, kterými prochází tak jako naším městem."

Kolika měst a vesnic jste se zatím dopočítali na 13. poledníku?

"Dopočítali jsme se dvaceti. Jsou některá, kterým ten projekt nic neříká, některá jsou na nás moc velká. Jako například Salzburg, ten má jiné aktivity. My si vybíráme menší města. Výborné kontakty máme v Německu s Bertchesgadenem, tam je to proslulé Hitlerovo Orlí hnízdo, v Königsee, kde je nádherná přírodní scenérie. Na poledníku je rakouské lyžařské středisko Deiten, výborné kontakty máme tam, kde 13. poledník opouští Evropu, to je italské město Fano. Jezdí tam muziky, sportovci, výměna už trošku funguje."

Byla některá menší města překvapená, když jste přijeli a řekli jim, že leží přesně na 13. poledníku?

"Všichni byli překvapeni. Takový bláznivý nápad nečekali. Když jsme se ohlásili na radnici, že s nimi chceme něco projednat, tak čekali, že chceme nějaké partnerství nebo navazování kontaktů. Ale to, že v Bertchesgadenu prochází poledník přímo středem jejich náměstí a kašnou, nikdo nevěděl. Češi to tam museli změřit a říct."

Ve Stříbře už máte památku na 13. poledník. Jak vypadá?

"My tu máme ocelovou zeměkouli, kde máme samozřejmě směr, kudy 13. poledník jde. Máme tam šest velkých kamenů a menší kameny z jednotlivých míst, které jsme navštívili a které byly ochotny s námi spolupracovat. Kameny jsou zabudované v jakýchsi železných dlaních a jsou popsané jménem místa, které nám je darovalo."

Plánujete nějakou společnou hromadnou akci?

"Plánujeme hromadnou akci, ale až na rok 2010. My ještě nemáme zmapovaný sever. To se jedná hlavně o bývalou NDR, o Švédsko a Norsko. Letos v září máme naplánovanou cestu do Norska. Ten 13. poledník vstupuje či opouští Evropu na Lofotech, ve městečku Ö."

10
49.753843900000
13.000650000000
default
49.753843900000
13.000650000000