Studenti jihlavského gymnazia mají největší tablo v Česku

r_2100x1400_radio_praha.png

Studenti jihlavského gymnázia mají největší maturitní tablo v Česku. Rekordní výtvor s fotografiemi maturantů na speciální fólii měří 20 metrů a 15 centimetrů na délku a tři metry na výšku.

Studenti na tablu pracovali několik měsíců a jeho tisk trval přes osm hodin. Jednalo se o spontánní nápad. Chtěli mít prostě něco nového a neokoukaného. K zavěšení tabla na historickou budovu gymnázia dokonce museli sehnat povolení od památkářů. Zajímavý je i vznik tabla, říká Miroslav Marek z pelhřimovské agentury Dobrý den.

"Za vším stojí Petr Hajn, což je bratr jedné ze studentek. Musel si pořídit zařízení, které to tablo vytvoří a potom velice profesionální fotoaparát. Ve studiu byly postaveny dvoje štafle, přes ně byla ve výšce natažená jakási žerď. Na ni se vždycky jeden ze studentů pověsil a chviličku visel. V tu chvíli se jeho spolužačka proti němu rozběhla, skočila a nějakým způsobem se ho chytila. V tu chvíli fotograf zmáčkl spoušť a takto jsou s těmi udivenými a třeba i s vysílenými obličeji studenti na tablu zvěčněni. Díky tomuto momentu a díky tomu, že tablo je přivázáno za okap školy, tak to budí dojem, že na tom table se jakoby drží okapu a visí z té školy směrem dolů. Fotografie jsou v nadživotní velikosti. Možná ještě stojí za zmínku to, že k instalaci museli být čtyři horolezci, kteří po dobu asi jedné a půl hodiny tablo na čtyřpatrovou budovu instalovali."

Jak na takové tablo reagovali jihlaváci?

"Celou dobu tam byl docela početný asi stopadesátihlavý dav lidí, kteří to přišli okukovat. Když se to potom všechno podařilo, tak zazněl i potlesk. Myslím si, že je to věc, která se lidem líbí, už jenom proto, že téměř každý jsme nějaké tablo měli. Ale toto je skutečně největší tablo v historii České republiky!"

Ví pelhřimovské Muzeum rekordů, které je nejstarší tablo v Česku?

"Vidíte, to je informace, kterou nemáme. My jsme se po ní také trochu pídili, ale bohužel jsme se nedopídili nikam. Kdyby se někde objevila taková informace, budeme za ni rádi, ale zatím ji nemáme."