Šumava nabízí výlety, setkání s jeleny i rýžování zlata

Šumava, foto: Jan Rosenauer, Český rozhlas

Před několika lety vyrazili milovníci Šumavy za doprovodu průvodců poprvé na prohlídku zajímavých a třeba i jinak nedostupných míst národního parku. Zájem byl veliký, a tak se za šumavskou divočinou mohou návštěvníci vydat i letos.

Jan Dvořák,  foto archiv J. Dvořáka,  mluvčí NP Šumava
Novinky, které pro ně na Šumavě připravili, představí v pořadu Panorama tiskový mluvčí národního parku Jan Dvořák.

"Pro letošní rok máme několik nových tras. Máme víc jak 100 výletů pro přibližně 1 000 lidí. Mezi letošní novinky patří výpravy do chráněné krajinné oblasti a parku, ať už na západě či jihu Šumavy. Opět máme v nabídce velmi oblíbené Modravské pláně. Letos jsme zařadili po dohodě s národním parkem Bavorský les i dvoudenní výlety s přespáním, díky kterým lidé mohou poznávat nádhery obou národních parků. Po spuštění rezervace byly ale tyto dvoudenní výlety ihned zarezervovány a kapacita je plná. Nyní jsou výlety do divočiny z 80% obsazené. Ale ze zbývajících výletů si určitě posluchači vyberou."

S průvodci se tak můžete vydat třeba přes podmáčené louky na Cettlově Hůrce a na Hůreckém vrchu se seznámit s pralesovitými zbytky horského smíšeného lesa. Vyrazit můžete ale i na méně fyzicky náročné akce, než jsou celodenní či dvoudenní túry. Je připravena třeba procházka na Chalupskou slať a do okolí Lad, na Soumarské rašeliniště a zkusit si můžete i rýžování zlata.

Foto: Barbora Kmentová
Pro turisty se otevřou také dvě nová návštěvnická centra - na Kvildě a u Srní. U Kvildy budou návštěvníci centra mít možnost pozorovat jeleny, na Srní zase vlky. Ale bude nutné mít oči na stopkách. Vlky či jeleny budete muset v přírodním výběhu teprve objevit. Jako rozcvičku je možné doporučit návštěvu už dříve otevřených sovích voliér v Borových Ladách, kde vypátrat všechny sovy, které tam našly domov, není také rozhodně jednoduché.

Šumavou se nemusíte toulat jen po svých. Vyrazit můžete samozřejmě i autem, na kole nebo také v kočáru v rámci projektu Partnerský kočí národního parku Šumava, což je také letošní novinka.

"O tuto možnost je už docela zájem. Perfektně funguje například na Srní, Prášilech, ale je možné jezdit i na Kvildsko, Železnorudsko či Borovoladsko. Zájemci se neposadí pouze do kočáru, ale k výpravě dostanou i výklad od kočích, kteří jsou vlastně dalšími průvodci Šumavou."

Šumava,  foto: Jan Rosenauer,  Český rozhlas
Kolik návštěvníků v letošní sezóně Šumava přiláká, to si zatím Jan Dvořák netroufá odhadnout.

"Záleží především na počasí. V tuto chvíli mohu říci, že se zde pohybuje stejně lidí jako v loňském roce tuto dobou. Šumava je atraktivní sama o sobě, proto si nemyslím, že sem přijede méně lidí, než v minulém roce. Správa národního parku Šumava se vždy snaží návštěvníkům dát něco nového a zlepšovat servis národního parku. I obce se snaží návštěvníky přilákat. Uvidíme až na konci září nebo začátku října. Pak už budeme moci počítat."

A pokud by se někdo chtěl se Šumavou seznámit prostřednictvím jejích starých příběhů, může zůstat doma a začíst se do nové knihy Jana Fischera a Emila Kintzla Zmizelá Šumava, která své čtenáře zavede na místa osudově poznamenána dějinnými zvraty 20. století.