Světová finanční krize ovlivňuje i českou burzu

Foto: ČTK

Svět zažívá finanční krizi. Ve Spojených státech skončily významné investiční banky. Akcie na hlavních světových burzách se propadají. Výjimkou není ani pražská burza, kde se v úterý muselo pozastavit obchodování s akciemi několika firem, když ztratily třetinu své hodnoty. Ovlivní finanční krize českou ekonomiku?

Foto: ČTK
Dopad hospodářského útlumu a otřesů na světových finančních trzích může být pro Česko silnější, než se dosud myslelo. Není sice v útlumu jako Spojené státy nebo země eura, ale ekonomika začíná zpomalovat. V rozhovoru pro agenturu Reuters to řekl člen bankovní rady Mojmír Hampl. Ministr financí Miroslav Kalousek pak naznačil nutnost omezit výdaje rozpočtu pro příští rok. Propad může být v řádu desítek miliard korun. Jak krize začala, vysvětlil analytik Vladimír Pikora z Next Finance.

"Začátek finanční krize v USA můžeme datovat do srpna loňského roku, kdy se ukázalo, že trh nemovitostí má ohromné problémy a že se hroutí hypoteční trh. Tehdy začaly mít problémy první banky. Ty se postupně kumulovaly a vyústilo to až v pád finančních domů, který můžeme pozorovat v posledním týdnu."

Co to znamená pro českou ekonomiku?

"České banky jsou na americké trhy navázány jenom mírně, nicméně hlavní dopad lze očekávat v tom, že globální ekonomika jako celek bude mít problémy, protože americká ekonomika strhne celý zbytek světa. Lze proto očekávat, že řada ekonomik bude mít ještě větší problémy než má dnes a to jsou přitom už nyní některé ekonomiky na hraně recese."

Foto: ČTK
V úterý se propadaly akcie na pražské burze, dokonce bylo pozastaveno obchodování s některými firmami. Bude ten propad ještě pokračovat?

"Došlo k souhře negativních vlivů, jednak domácích zpráv a jednak také vývoje ve světě. Akcie padají ve světě a tím pádem i v Praze musely padat. Ceny ropy začaly prudce klesat a na pražské burze jsou přitom energetické společnosti výrazně zastoupeny. Z toho tituly pražské akcie výrazně poklesly. Nejbližší budoucnost není pro akcie růžová,"

uvedl analytik Vladimír Pikora. Podle některých ekonomů je útlumem v Česku ohrožen exportně zaměřený automobilový průmysl, strojírenství a finanční služby. Oslabení může hrozit i odvětví počítačů. Hovoří se také o problémech na trhu nemovitostí.

"Pokud by ekonomika neprošla nějakým zásadním otřesem, tak by se to přímo nemuselo dotknout trhu nemovitostí, protože český trh je velmi odlišný a v zásadě i dost izolovaný od vývoje ve světě. Nicméně je velmi pravděpodobné, že získat hypotéku bude čím dál tím komplikovanější, banky budou více obezřetnější a to by nepřímo mohlo ovlivnit trh nemovitostí v tom smyslu, že by nebyla dostatečná poptávka, protože by se řada lidí nemohla dostat k penězům, aby mohla nemovitost koupit."