Světový šampionát v rýžování zlata v Česku. Do Jeseníků se sjede elita zlatokopů z celého světa
Zlatokopové i zlatokopky z celého světa se v druhé polovině srpna sjedou do Zlatých Hor na Jesenicku. Město se zlatokopeckou tradicí sahající až do 10. století se po čtrnácti letech opět stalo hostitelem mistrovství světa v rýžování zlata. Prestižní titul mu byl udělen světovou asociací zlatokopů.
Město Zlaté Hory, dříve Zuckmantel, leží v Česku v nejsevernějším cípu Olomouckého kraje. Podle dochovaných historických pramenů bylo založeno někdy v první polovině 13. století v blízkosti rýžovišť zlata. Ta vznikala podél toku řeky Olešnice, od Příčné hory až za polskou hranici.
Největšího rozkvětu dosáhla těžba v 16. století, kdy byly v kraji nalezeny největší valouny ryzího zlata v křemeni u nás. Vážily 1,3 a 1,7 kilogramů. Poté následoval úpadek těžby a následné pokusy o její obnovení již nikdy nedosáhly dřívější úrovně.
Tradice soutěží rýžování zlata pak vznikla ve Zlatých Horách před třemi desítkami let. Každoročně se zde koná soutěž o putovní Zlatou pánev. Proběhlo zde několik mistrovství České a Slovenské republiky, v roce 1996 to bylo mistrovství Evropy a v roce 2010 mistrovství světa.
Světový šampionát se tak vrací po 14 letech. Proběhne v malebném prostředí Údolí ztracených štol. Tak se jmenuje hornický skanzen s funkčními replikami středověkého zlatorudného mlýnu, stoupy na drcení rudy a dřevěné sruby. Nezávislý starosta Zlatých hor Milan Rác předpokládá, že počet závodníků přesáhne čtyři stovky.
„Zatím je přihlášeno 395 závodníků s dvaceti zemí. Nejdále jsou to účastníci z Kanady, z Austrálie a z Nového Zélandu. Závodníci se mohou hlásit až do pondělí 19. srpna, tak předpokládám, že se to množství ještě zvedne,“ přiblížil starosta začátkem srpna.
Kromě zlatokopů ze zmiňovaných zemí se zaregistrovali účastníci například ze Slovenska, Polska, Itálie, Jižní Afriky, Německa, Finska, Švédska, Rakouska, Francie, Nizozemska, Španělska, Švýcarska, Velké Británie, Japonska nebo Norska.
Soutěže se konají ve všech věkových kategoriích od dětí po seniory. Rovněž se uskuteční klání dvou-, tří- a pětičlenných týmů. Každý účastník má svoji rýžovací pánev o průměru maximálně půl metru.
Očekávají se také tisíce diváků, kteří budou obdivovat zručnost moderních zlatokopů při rýžování malinkých kousků cenného kovu zvaných zlatinky z písku.