Švýcarsko pomohlo nejvíce, ale zlobí se

Švýcarsko pomohlo České republice během povodní nejvíce ze všech, tvrdí lidé z ministerstva pro místní rozvoj. Švýcarsko totiž poskytlo zhruba 300 miliónů Kč především na program pomoci malým českým podnikatelům a drobným zemědělcům postiženým povodněmi.

Podle velvyslance Švýcarské konfederace v České republice Hanzrudolfa Hoffmanna poskytla deset miliónů švýcarských franků, tedy přes 200 miliónů korun, švýcarská vláda a dalších 4,5 až pět miliónů švýcarských franků, tedy asi 100 miliónů korun soukromé švýcarské organizace. Švýcarsko se tak zařadilo mezi země, které vybudovaly v České republice systém, který umožňuje dlouhodobou humanitární pomoc. Systém vysvětluje Hana Bakičová, manažerka programu pomoci z organizace DEZA.

"Těch projektů, které děláme je opravdu moc, například jsou to školy, které opravujeme. Když vidíte děti, v jaké prostředí se učí a máte možnost jim tu školu vylepšit, máte z toho ještě navíc dobrý pocit. Nebo, když někam přijedete a vidíte lidi, kterým povodeň vzala střechu nad hlavou, nebo že jim to vyplavilo obchod, kterým se živili, tak to jsou asi ty nejzajímavější projekty, ze kterých máte dobrý pocit, že můžete pomoci. Ale na tom celém, co děláme je nejzajímavější, že peníze, které poskytujeme mají pomáhat několikrát. Nejdřív je to půjčka postiženým, které postupně a výhodných podmínek vrací obci. Ta je použije zase na další sociální účely. Toto několikeré použití těchto peněz je na tomto projektu nejzajímavější."

Říká Hana Bakičová z DEZY. Drobné podniky a zemědělci mohou získat půjčky na obnovu, které DEZA poskytne na deset let s tím, že prvních pět let bude půjčka bezúročná a není nutné ji umořovat a zbývajících pět let bude úročena jedním procentem. Žadatelé však půjčku nebudou splácet Švýcarsku, ale své obci, jak prozradila Bakičová. Obec pak takto získané prostředky použije na projekty v sociální oblasti. Kromě programu na pomoc malým firmám a zemědělcům šla část prostředků ze švýcarské pomoci na aktuální pomoc formou vysoušečů a čisticích prostředků a část na opravy například škol. Velvyslanec Švýcarska v České republice Hanzrudolfa Hoffmanna ovšem není spokojen s tím, jak je jeho země v Česku oceněna za tuto pomoc.

"Opakuji, co jsem řekl během tiskové konference. Mám pocit, že náš přínos v České republice není zcela dobře oceněn. Ve chvíli, kdy se nějaká švýcarská organizace dopustí sebemenší chyby, okamžitě jsou o tom velké články v tisku. Mám nepříjemný dojem, že Švýcarsko je zde prezentováno ne zrovna v dobrém světle."

Podle představitelů ministerstva pro místní rozvoj je pomoc Švýcarska pro povodněmi poničenou Českou republiku nejvyšší mezi částkami, které ČR obdržela od ostatních zemí. Proč tedy toto prvenství?

"Jsem vděčný za tuto otázku a byl bych skutečně rád, kdybyste ji zveřejnil. Myslím si, že motivem je mentální blízkost švýcarského obyvatelstva a Čechů."