"Swinging Europe 2000" - Evropský jazzový orchestr mládeže v Praze

Letos už popáté utvořili vybraní mladí jazzoví hudebníci z různých zemí mezinárodní big band. Ten se po několika přípravných zkouškách v dánském Brande vydal na turné nazvané "Swinging Europe". Podrobnosti přináší Eva Petržílková.

Jedná se o ojedinělý projekt realizovaný pod záštitou Mezinárodní hudební rady organizované v rámci UNESCO, Evropské vysílací unie /EBU/, Mezinárodní asociace pro jazzovou výchovu a ve spolupráci s kulturními institucemi, renomovanými časopisy i hudebními festivaly. Cestu Evropského jazzového orchestru mládeže zahájil 14.července koncert v dánském Rinkobingu. Až do 1.srpna orchestr postupně hostuje v 19ti evropských městech. A tak např. po Malmö, Hamburgu, Hannoveru a Drážďanech zavítají mladí hudebníci také do Prahy. Koncert proběhne v neděli v Národním domě na Vinohradech a bude ho přenášet přímým přenosem i stanice Českého rozhlasu - Vltava. Že půjde o jedinečný hudební zážitek, se můžete přesvědčit z krátké ukázky...

Takhle výborně swinguje Evropský jazzový orchestr mládeže, ve kterém se už během šestileté historie projektu vystřídali mladí umělci z celkem 43 zemí. Často to byli držitelé mezinárodních ocenění nebo studenti prestižních hudebních škol. Česká republika sice nemá v letošním roce v orchestru svého reprezentanta, ale tato možnost byla předběžně nabídnuta pro příští rok.

Autor: Eva Petržílková
spustit audio