Tajné služby zajímá, kdo skupuje akcie ČEZu
Podle Hospodářských novin se experti na energetický trh snaží odhalit tajemství vlastníka téměř devíti procent akcií ČEZu, tedy státem ovládané firmy se strategickou důležitostí. Sílí prý spekulace, že akcie v hodnotě 40 miliard korun shromažďuje pomocí prostředníků jediný zájemce. Pokračuje Zdeněk Vališ.
Shromažďování akcií ČEZu do neprůhledných rukou zákonitě vyvolává pozornost. Český velvyslanec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška také neskrývá, že se státní orgány zajímají o to, o jakou fyzickou či právnickou osobu by mohlo jít.
„ČEZ je strategický podnik prvořadého významu a nákup tak velkého množství akcií pravděpodobně jedním vlastníkem je samozřejmě pro nás zajímavý.“
Bartuška ale nehodlá prozradit, jakým způsobem probíhá prověřování.
„To je práce lidí, kteří nemají jména.“
Jde o tajné služby?
„Předpokládám, že ano.“
Spekuluje se prý o tom, že, že logický zájem o akcie ČEZu by mohly mít velcí evropští hráči na energetickém trhu, například německá RWE Transgas nebo třeba ruský Gazprom. Ty by mohly posílením akcionářského vlivu snáze vyjednávat o dodávkách plynu, až začne ČEZ stavět plánované plynové elektrárny v Maďarsku a na Slovensku. Spekuluje se i o možném propojení italské UniCredit bank, v jejíž správě se akcie ČEZu objevily, s nejbohatším Čechem Petrem Kellnerem. Investovat do ČEZu má přece logiku hlavně kvůli vysoké dividendě a možnému dalšímu růstu cen akcií. Vyloučit se dají pokusy ovládnout ČEZ. To je totiž nemožné. Stát vlastní stále téměř 70 procent akcií firmy.
„Na trhu je k dispozici zhruba třetina akcií ČEZu, takže obchodování probíhá už léta. To nezpůsobila ani tato, ani předchozí vláda. Jediné bezpečné řešení pro stát je ponechat si akcie ČEZu ve svém vlastnictví. Ale taková diskuse probíhá v Evropě i ve Spojených státech dlouhá léta. V zásadě je vždy jasná jediná věc. Jediný vlastník, u kterého si můžete být opravdu jistí, co s tou firmou chce dělat, je stát.“
Připomíná Václav Bartuška. Energetická bezpečnost státu tedy není ohrožena. Jak už ale bylo řečeno, akcionář, který shromáždí kolem deseti procent akcií firmy, už může její chod určitým způsobem ovlivňovat. Podle Bartušky ale česká legislativa zatím nijak neupravuje shromažďování akcií strategických firem do rukou jediného vlastníka.
„Pro ČEZ, stejně jako pro ostatní podniky platí pravidlo dané finančním světem, že v okamžiku překročení deseti procent musí vlastník s kůží na trh, ale do té chvíle ne.“