Tarzanem v Beskydech

Foto: Tarzanie.cz
0:00
/
0:00

Hory nemusí lákat jen v zimě. I v létě tu na turisty čeká zajímavá nabídka a to zejména pro ty, kteří se chtějí o dovolené nebo o víkendu pořádně rozhýbat. Vydáme se do Beskyd prozkoumat lanové centrum, aquapark a golf.

Foto: Tarzanie.cz
Největší lanové centrum v Česku, co se týče počtu překážek, najdete u Frýdlantu nad Ostravicí a je to horský lanový park Ráztoka. Z dálky jsem neviděla nic, ale když jsem se přiblížila, byl celý les protkaný důmyslnými překážkami. Své jméno Tarzanie nenese náhodou. Ve větvích si připadáte opravdu jako Tarzan. Na více než hektaru je tu 165 překážek.

"Pro zajímavost, je tu nataženo více než 2000 metrů lan. Vesměs mýma rukama. Krom toho, že to provozuji, tak to taky stavím, vymýšlím překážky. Netajím se tím, že jsem spoustu viděl v zahraničí, kam se jezdím dívat. Mě to zkrátka baví. Mělo by to být pořád ještě největší lanové centrum,"

uvedl Milan Michna a dodal:

Milan Michna,  foto: autorka
"Letos jsme o Velikonocích otevřeli osmou sezónu a hned druhý den jsme ji zavřeli, protože nasněžilo. Park byl postupně dobudován v pěti etapách a nabízí dnes celkem 165 překážek na pěti trasách."

V lanovém parku najdete trasy skutečně pro všechny. I pro děti, které mají nejméně 100 centimetrů. Pro dospělé tu mají tři druhy obtížnosti. Je tu lehká žlutá, vybudovaná v roce 2008. I když je lehká, přesto se pohybujete ve výšce 12 metrů. Na kladce tu můžete sjíždět třeba 60 metrů. Nejoblíbenější je mezi turisty středně těžká trasa zelená. Pro odvážlivce je pak trasa černá se svými 35 překážkami a to hodně vysoko. Tak mě napadá, neskončilo to pro některé lidi špatně?

Foto: Tarzanie.cz
"Mrtví? To už by mě zavřeli. Ale je to nejčastější dotaz. Lidé se vždy při instruktáži ptají a my říkáme: tady máme pytel připravený, černý. Jakmile spadnete, tak vás zazipujeme. Ale abych se vrátil k tomu parku. Ten nabízí 165 překážek, ale taky jiné atrakce. Je to skok z 13 metrů. Zezadu po žebříčku člověk vyleze nahoru a ten skok je samozřejmě brzděn. Není to bangee jumping, není tam žádná guma, žádné odpružení, nahoře je systém certifikovaný německou zkušebnou, která garantuje to, že ten člověk bezpečně přistane na zemi. To znamená, člověk, který shora skáče, dvě třetiny svého letu letí téměř volným pádem, je uvázán na takovém laně a těsně nad zemí ho to začne přibrzďovat, takže dole měkce přistane."

Hned vedle skoku je velká žlutá síť, oblíbená hlavně na školních výletech. Táhne se do výšku 14,5 metru. Místo soutěže o to, kdo bude dřív nahoře, to většinou dopadá jako soutěž o to, kdo tam nakonec vyleze. A není to vůbec jednoduché. Lanových parků je v Česku hodně, ale tady, jak uvedl Milan Michna, je výjimečná právě dětská trasa.

Foto: Tarzanie.cz
"Má svůj samojistící systém, protože čtyřleté dítě asi nenaučíte, že si má zapnout jednu karabinu a pak až druhou, aby si to náhodou neodepnulo a nespadlo. Je to převzatý systém jištění z vysoko položených drah v konstrukčních halách, upravený a certifikovaný pro lanové centrum. Je to poprvé použitý systém tady v České republice. My jsme to otevřeli v roce 2005 a sklízíme s tím velký ohlas. Přijdou sem dospělí, celá rodina. Otec si chce 'máknout', tak ho pustíme na černou trasu. Manželka třeba se starším dítětem jde na nějakou lehčí trasu a mají třeba ještě malé dítě a to pustíme na dětskou trasu a nemusí se o něj vůbec starat. My ho na začátku zapneme do takového systému a to dítě nedělá nic jiného, než leze. A když dojde na konec, tak volá na maminku: můžu ještě jednou? A máme tady rekordmany, kteří to šli sedmkrát."

Pokud se bojíte, že jste naprostí laici, a lézt by jste nedokázali, nezoufejte. Podobně je na tom asi 90 procent návštěvníků lanového centra. To je i pro turisty, kteří to chtějí zkusit poprvé v životě. Jak používat jištění či kladky se tu naučí nejdřív na zemi.

"Instruktor nepustí nikoho na stromy, kdo by to na zemi nezvládl. U nás se nepodepisuje žádný revers. Věříme tomu, že náš systém je dostačující, aby se každý vrátil na zem. Když to člověk zvládne na zemi, tak si bez obavy může vybrat trasu, kterou by rád. Mnohdy se nám stane, že někdo přecení své síly, vybere si těžší trasu a my ho z nějaké páté, desáté překážky spouštíme dolů. To samozřejmě taky umíme. Kdybychom to neuměli, tak tady máme plno lidé na stromech. Průměrně se tak spouští před cílem zhruba 3 a 5 procenta návštěvníků."

Stalo se vám, že jste už někoho nepustili na trasu?

"Stalo. Nepouštíme zásadně na trasu lidi v podnapilém stavu. Někteří si dodají trochu kuráže, než přijedou. Já vždycky svým instruktorům říkám: vůbec vám neurvu hlavu za to, že jste někoho na trasu nepustili, protože se vám zdál pod vlivem alkoholu. I na školních výletech se nám stává, že přijde frajírek, který se u instruktáže kouká na druhou stranu, tak ho posadíme na zem, řekneme paní učitelce, že ho tam zkrátka nepustíme. Takže stalo se nám to každou sezónu mockrát."

Golfový areál Ostravice
Pokud chcete vyměnit adrenalinový zážitek z lanového centra za nějaký poklidnější sport, proč nezajít na golf. Areál Ostravice leží v úžasné krajině mezi dvěma nejvyššími horami Beskyd - Lysou horou a Smrkem. Konstruktér hřiště je Chris Johnson, který má na svém kontě řadu hřišť v Evropě a Africe, uvedl Jan Březina.

"Naše hřiště bylo poslední tři roky ohodnoceno jako hřiště roku podle časopisu Golf Digest včetně i nejkrásnější jamky roku v ČR, což je jamka číslo 16. Určitě je naší největší devizou kvalita hřiště a místo, kde bylo postaveno. Je položeno do úbočí kopce Žár, de facto s minimálním zásahem do přírody jsme umístili těch 18 jamek. Dřív to byly pastviny."

Aquapark Olešná,  foto: Oficiální web Aquaparku Olešná
Po sportovním dnu v Beskydech můžete příjemně relaxovat v Aquaparku Olešná. Leží u přehrady ve Frýdku - Místku a také odtud je výhled na panorama Beskyd a Lysou horu. Na své si tu přijdou milovníci vodních sportů, rybaření, cykloturistiky i výletů do okolí. Je zde in-line stezka dlouhá téměř 4,5 kilometru a v aquaparku další adrenalinová atrakce:

"Máme zde atrakci divoká řeka. Jedete uzavřeným tubusem, pak vyjedete. Je tu vytvořený hluboký umělý jez, kde vás to pořádně vymele, plavčík vás vytáhne a zachrání. Je to taková adrenalinová atrakce, které jsou pouze čtyři v Evropě. Je tam proud stoleté vody,"

uvedla Jana Adamczik Vicherová. Ta je zároveň saunovým ceremoniářem. Své zkušenosti načerpala v Maďarsku. Pomocí víření horkého vzduchu, polévání kamenů aromatickou přírodní esencí, potíráním kůže či dalšími procedurami se tak do saunování dostává další dimenze. Ceremoniály jsou ve světě velmi oblíbené a postupně přicházejí i k nám.

Aquapark Olešná,  foto: Oficiální web Aquaparku Olešná
"Na ceremoniích nejsou žádná pravidla, takže jak si to uděláte, tak to máte. Je určitý 'mustr', kterým se řídíte, ale je to naše know how. Mistrovství saunových ceremoniálů probíhalo v Praze a byl to první ročník. Bude to mít tradici, budou i regionální kola. Ovívali jsme zákazníky v plném provozu v Praze. Já jsem měla jahodový, kolegyně beskydský ceremoniál. Většinou je celý veršovaný."

Sama skládáte?

"Skládám sama, například: jahody obsahují enzymy, mávnu hůlkou a jsi bez rýmy. Recituji a snažím se to v těch sto stupních nějak zvládnout. Ceremoniář musí být zdravý a fit."