50 let největší chráněné krajinné oblasti v Česku
Poslední živé hory v Česku, tak označuje Beskydy současný ředitel. CHKO byly vyhlášeny 5. 3. 1973.
V Beskydech narazíte na lesní zvířata, která z ostatních oblastí v Česku už téměř vymizela, ať už jde o medvěda hnědého, vlka obecného, čolka karpatského, vranku pruhoploutvou nebo puštíka bělavého. Z dalších vzácných zvířat se zde vyskytují rys ostrovid, vydra říční, myšivka horská, tetřev hlušec, strakapoud bělohřbetý, čáp černý, sýc rousný, chřástal polní a zmije obecná. Důvodem je i to, že Beskydy mají specifické složení lesů, kde vedle smrků tvoří základ bukové stromy, jedle a václavky.
Valašské muzeum v přírodě
Centrem 120 kilometrů čtverečních chráněné krajinné oblasti je Rožnov pod Radhoštěm proslulý svým skanzenem – Valašským muzeem v přírodě. K nejznámějším místům Beskyd patří Lysá hora (která je nejvyšším vrcholem Beskyd), bájemi opředený vrch Radhošť se starodávnou dřevěnou kaplí Cyrila a Metoděje a také známou sochou boha Radegasta. Z Trojanovic vede sedačková lanovka na nedávno zrekonstruované rekreační středisko Pustevny s chatami Maměnka a Libušín vybudovanými podle projektu Dušana Jurkoviče.
Nebezpečí masové turistiky
Beskydy jsou protkané turistickými stezkami, cyklotrasami a v zimě sjezdovkami. Hory se podle ředitele CHKO Františka Jaskuly stávají „masovou tělocvičnou“. Jen na Lysou horu ročně vystoupá kolem 450 tisíc návštěvníků. Takové množství ohrožuje chráněnou přírodu. A i když se většina turistů chová slušně, zvířata tak už nemají klid téměř v žádnou roční či denní dobu.
Související
-
Jak se žilo a bydlelo v minulých staletích ukazuje Valašské muzeum v přírodě
Lidové stavby minulých století a zvyky jejich obyvatel. To je Valašské muzeum v přírodě, které se za téměř sto let neskutečně proměnilo.