Tomáš Klus a Václav Neckář posbírali nejvíc 'andělů'

Václav Neckář, foto: ČTK

Tomáš Klus a Václav Neckář - tato jména nejčastěji zaznívala při udělování Cen Anděl 2011. O vítězích rozhodli v přímém přenosu členové Akademie populární hudby.

Václav Neckář,  foto: ČTK
Hudební ceny se udělují od roku 1991. Tehdy byly jako trofeje ušaté figurky v čepicích, později malé keramické gramofony. Od roku 1997 je nahradily zlaté sošky anděla hrajícího na roh od sochaře Jaroslava Róny a podle nich se cena i jmenuje.

Mezi více než 90 porotci jsou hudební publicisté, prodejci či pořadatelé největších festivalů. V prvním kole vybrali akademici trojici nejlepších v každé ze sedmi kategorií a uvedli vlastní návrh kandidáta na cenu Síň slávy. A právě do Síně slávy se letos dostal Václav Neckář. Osmašedesátiletý zpěvák, který se dokázal na scénu vrátit po mrtvici, sklidil největší aplaus. Mimo jiné poděkoval skupině Bacily, se kterou zpívá 40 let.

"Chci poděkovat i všem autorům, kteří mě těch 40 let psali krásné písničky. Především bych chtěl pozdravit Zdeňka Rytíře do Řevnic, protože už přes rok je nemocný a doufám, že jednou přijde na jeviště."

Václav Neckář také úspěšně proměnil se skupinou Umakart své nominace, když píseň Půlnoční uspěla jako skladba i videoklip roku. V České televizi ji ocenil i šéfredaktor Rock and Pop Ivan Ivanov.

Tomáš Klus,  foto: ČTK
"Skladba Půlnoční je opravdu krásná a myslím si, že to závěrečné vystoupení Václava Neckáře se skupinou Bacily patřilo k vrcholu večera. Já se neubráním srovnání s Leonardem Cohenem, protože ta písnička má úplně stejné 'grády'. Navíc musím poznamenat jednu věc. Václav Neckář vstoupil do Síně slávy, ale zároveň se Půlnoční stala skladbou roku. To jsme ještě neviděli, aby zasloužilý umělec zároveň bodoval s aktuální písničkou."

Veliké úspěchy sklidil písničkář Tomáš Klus. Ten proměnil polovinu ze svých čtyř nominací. Sošky Anděla získal jako zpěvák roku a za album roku Racek. Navíc se Racek stal nejprodávanější deskou loňského roku. Podle vydavatelské firmy Sony Music se nahrávky v loňském roce prodalo 29.000 kusů. Vystudovaný herec Klus svou děkovnou řeč pojal divadelním způsobem. Mimo jiné rozesmál publikum poděkováním "matce a také její matce".

Mandrage,  foto: ČTK
"Na jednu stranu je to moc potěšující, člověk má radost z toho, že jeho práce je oceněná, ale zároveň každé ocenění v sobě nese trošku přílišného očekávání, které potom svazuje. Já se mohu pouze snažit o to, abych se nenechal svázat očekáváním."

Skupinou roku se stali plzeňští Mandrage za album Moje krevní skupina. Plánují tvořit dál a vydat novou desku.

"Teď je ještě čas, protože máme tuhle čerstvě vydanou. Chtěli bychom do konce roku udělat něco nového, ale uvidí se, jak přijde můza. Z téhle desky vyleze ještě jeden singl, doufáme, že bude minimálně stejně úspěšný jako byly Šrouby a matice. Tenhle singl se jmenuje Mechanik a půjde do éteru za čtrnáct dní. Trochu na něj sázíme."

Lenka Dusilová,  foto: ČTK
Zpěvačkou roku se stala Lenka Dusilová za projekt Baromantika. A objevem roku je skupina Goodfellas.

"My jsme před předáváním zvolili postup, že to budeme přát všem ostatním a pak budeme příjemně překvapeni. Takže to splnilo naše očekávání, což je skvělé. Jsme fakt rádi, je to fajn."

To byl letošní ročník Cen Andělů a jak ho hodnotí šéfredaktor Rock and Pop Ivan Ivanov?

"Letos se objevila jména, která jsme v jiných ročnících nezaznamenali. Je jich tam spousta a určitě došlo k obměně."