Tomáš Verner bude na MS v krasobruslení bojovat o medaili

Tomas Verner

Český krasobruslařský talent se v letošní sezóně poprvé výrazně prosadil na mezinárodní scéně. Stříbrná medaile z ME ve Varšavě dává naději, že by Tomáš Verner mohl vystoupat na stupně vítězů i při nadcházejícím MS v japonském Tokiu.

Tomáš Verner
Uklidnila vás stříbrná medaile z ME ve Varšavě a budete díky tomu nastupovat do tokijské soutěže s větším klidem?

"Budu tam nastupovat s větším sebevědomím. Doufám, že si mě rozhodčí zapamatovali, ale na druhou stranu to bude větší odpovědnost. Jako stříbrný Evropan bych měl nést spolu s Joubertem prapor Evropy. Tedy na jedné straně sebevědomí a na druhé straně nervozita z očekávání, které jsou na mne kladeny."

Zmínil jste prapor Evropy, existuje velká rivalita mezi evropskými a zámořskými závodníky?

"Rivalita tam určitě je, proto si udělali mistrovství 4 kontinentů, jako protiváhu evropského šampionátu. Zbytek světa si na nás brousí zuby, ale naopak my chceme dokázat, že kvalita a tradice Evropy zvítězí."

Když hovoříte o rozhodčích, tím, že krasobruslení zůstane navždy subjektivně hodnoceným sportem, spoléháte v koutku duše na to, že už si vás pozitivně zapsali a občas přimhouří oko?

"Když to řeknu na rovinu, doufám, že si mě zapsali do vyšších rozjížděk, jak u nás říkáme a budou mít zájem mě tam podržet. Všechno se ale odvíjí od mého výkonu, když zajedu dobře, tak si myslím, že by stříbrná medaile z Varšavy mohla zafungovat a mohl bych být nahoře."

Co očekáváte z hlediska prostředí i atmosféry od MS v Tokiu?

"Mám zprávy, že hala je na všechny závody beznadějně vyprodaná, takže očekávám skvělou diváckou kulisu. No a také trochu exotiky, protože Japonsko je od nás hodně daleko."

Jaké jsou vaše největší zbraně vůči soupeřům?

"Určitě to je choreografie, krokové pasáže a také skokanská jistota, kterou jsem opět nabyl, i když někteří o ní spekulovali, vzhledem k tomu, že jsem ve Varšavě nepředvedl čtverné skoky. Naopak v Japonsku by měly být prezentovány a to by mi mohlo pomoct."

Jak to je s psychikou závodníka, když najíždí na čtverný skok a ví, že se jedná o hlavní závod sezóny. Hraje to s nervy nebo si to člověk vůbec neuvědomuje a pouze se 100 % koncentruje, aby všechno proběhlo v pořádku?

"To, co jste popsal v první větě, je přesně to, co se odehrává závodníkovi v hlavě a co by tam být nemělo. Ten pokus je jeden a vy máte jedinou šanci předvést to, co máte zvládnuto v tréninku. Je to buď a nebo, ale jestli se má ten prvek podařit, musí to být pouze buď, žádné nebo."

Jste jedním z favoritů na medaili, už to nějak psychicky pociťujete?

"Já bych se za favorita nepovažoval. Vrací se dvojnásobný mistr světa, ovšem potěšilo mě, že na internetu mám vedle Jouberta a Takahašiho, kteří jsou velkými medailovými kandidáty svou fotografii i já. Asi mě někdo za favorita považuje, což je pro mě plus. Jdu si odvést 100% svou práci a budu čekat, co s tím udělají rozhodčí."

Vy osobně si na medaili troufáte?

"To je složitá otázka. Nechci mít přehršel ambicí. Kandidátů na medaili je víc, ale já si nemyslím, že jsem o tolik horším bruslařem, že bych se s nimi nemohl utkat."

Autor: Jan Hloch
klíčové slovo:
spustit audio