Tomáše Vernera čeká exhibice s krasobruslařskou legendou - Jevgenijem Pljuščenkem

Tomas Verner

Krasobruslař Tomáš Verner má za sebou sezónu plnou rozporů. Do ME rozhodně nevstupoval v pozici největšího favorita, přesto se vracel se zlatou medailí na krku. Naopak na MS si pozici mimo stupně vítězů téměř nepřipouštěl, jenomže pády a zaváhání ve volné jízdě ho odstřelily až na 15. příčku.

Tomáš Verner
Vzestupy a pády vnímá písecký rodák s nadhledem a celou letošní sezónu hodnotí veskrze pozitivně.

"Kdybych pociťoval zklamání, tak by to bylo asi špatně, protože sezóna špatná nebyla. Počítal jsem s lepším závěrem, ale nemohl jsem brát úplně všechno. Odvezl jsem si zlato z ME, samozřejmě jsem zklamán z vystoupení na MS, ale tu sezónu hodnotím pozitivně."

Na MS zvládl Tomáš fantasticky krátký program, ovšem ve volné jízdě jen o necelých čtyřiadvacet hodin později se doslova sesypal. Takto vnímá náš krasobruslař osudný zlom.

"Mám v tom jasno. Hlavní problém byl ve mně a v mém psychickém rozpoložení. Formu jsem měl dobrou, tréninky také vycházely, zkrátka všechno odpovídalo, že budu mít dobrý závod, ale potom se to všechno zvrtlo. Fyzická připravenost byla, takže jediným faktorem, který do toho zasáhl, byla moje psychika."

Chmury z nepovedené volné jízdy a tím i celého MS však v těchto dnech úspěšně zahání.

"Hodně mi teď pomáhá škola. Jsem ve druhém ročníku fakulty tělovýchovy v Praze. Ve dvou měsících budu muset zvládnout oba semestry, tudíž nebudu tolik myslet na to, co se stalo na MS. Spíše se dívám dopředu, ve škole i v otázce, v jakém stylu se vrátím do nové sezóny."

Jevgenij Pljuščenko
Ačkoliv sezóna skončila sotva před čtrnácti dny, Tomáš Verner si od ledových ploch příliš neodpočinul.

"Normálně v dubnu nebruslím, protože nám rozpouští ledovou plochu, takže na ledě začínám až v květnu a v dubnu se věnuji běhání, kolu a plavání pod odborným dohledem. Teď je ale výjimka, protože budu mít exhibiční vystoupení s Pljuščenkem na které se musím připravit a ne tam jen tak přijít z gauče. Musím si občas zabruslit, abych byl 17. dubna připraven na živoucí legendu."

Jednadvacetiletý český krasobruslař se ohlášeného návratu ruské legendy do mezinárodních soutěží už nemůže dočkat.

"Pro mě byl Pljuščenko vždy jedničkou, vzorem a někým neporazitelným. Potom co odešel jsem ho pustil ze zřetele, ale jestli se k nám vrátí, tak to pro mě bude výzva poprat se s ním na srovnatelné úrovni. Už nebudu dvacátý a on první, ale budeme se prát na stejném ledě ve stejné rozjížďce, takže na to se těším."

Jevgenij Pljuščenko není podle Vernera pouze skvělý sportovec, ale také výjimečný člověk. Proto se na setkání s ním těší nejen z krasobruslařského hlediska.

"Určitě si najdeme čas v hale nebo i jinde. Žeňa je opravdu prima člověk a ačkoliv to má sportovně v hlavě hodně srovnané, tak vevnitř je to pořád kluk a to mi vyhovuje. Rád si s ním popovídám, párkrát jsem měl možnost si s ním pokecat - to je rozhovor mezi dvěma klukama, kteří dělají stejný sport."

Do nové sezóny ještě zbývá dostatek času, ovšem Tomáš Verner už spřádá vítězné plány.

"Konkrétní mety mám určitě. Chci se vrátit v jiném světle. Chtěl bych začít SP dobrým startem, ne jako loni, kdy jsem vyhořel a začal sbírat až ve druhém dílu. Chci se uvést hned od začátku sezóny a prokázat příslušnost ke světové elitě."

Autor: Jan Hloch
klíčové slovo:
spustit audio