Topolánek čelí výzvám k rezignaci

Mirek Topolánek, foto: ČTK

Bezprostředně po spuštění volební kampaně se lídr ODS Mirek Topolánek dostal pod ostrou palbu kritiky. Tentokrát se však k jeho dlouholetým odpůrcům z řad politické konkurence přidali i spojenci uvnitř vlastní strany. Mohou za to Topolánkovy výroky pro homosexuální magazín Lui, ve kterých si nebral servítky s premiérem Janem Fischerem, ministrem dopravy Gustavem Slamečkou, voliči ČSSD i minulosti církví.

Mirek Topolánek,  foto: ČTK
Redaktor magazínu Lui byl opravdu neodbytný a přestože mu předseda ODS na otázku: Zkuste pěti slovy popsat klasického homosexuála, jak ho vidíte vy? - jasně odpověděl, cituji: "Normální člověk, který bojuje za svá práva." svou otázku ještě pětkrát zopakoval s tím rozdílem, že po Topolánkovi chtěl, aby gaye charakterizoval pěti adjektivy. Ten to čtyřikrát odmítl, neboť neměl potřebu dělat rozdíly mezi lidmi podle sexuální orientace, ovšem na popáté pravil, cituji: "Co ti mám říct? Gustav Slamečka, když jde opravdu do tuhého, opravdu do tuhého, tak jako ministr mám pocit, že uhne. A to ten Fischer prostě je Žid není to gay a ten uhne ještě dřív. To přeci nesouvisí s tím, že je gay, to souvisí s jeho charakterem, to nesouvisí s tím, že je gay."

Jan Fischer,  foto: ČTK
Především tento výrok vyvolal na politické scéně bouři nevole. Osobně dotčený Fischer se s následnou omluvou Topolánka nespokojil a vzkázal: "Naši další komunikaci omezím na nezbytné pracovní minimum." Naopak Slamečka Topolánka hájil těmito slovy: "Znám názory a postoje Mirka Topolánka a vím, že nejsou antisemitské ani homofobní. Naopak, vždy se jasně na veřejnosti i v soukromí staví za práva menšin." Výroky dalších politiků na sebe nedali dlouho čekat, k odstoupení Topolánka vyzval předseda ČSSD Jiří Paroubek:

"Odchod Mirka Topolánka z veřejného života považuji za jediné možné a logické řešení situace posledních dnů. Nejedná se jen o něj, ale celá politická třída je takovým způsobem v očích lidí přijímána, pokud on neodejde."

Jiří Paroubek,  foto: ČTK
K Paroubkovi se přidali i Topolánkovi kolegové z ODS mj. Tomáš Julínek, Alexandr Vondra a Přemysl Sobotka. Zde jsou slova posledně jmenovaného:

"Tento styl je v zásadním rozporu s ideály ODS i mým myšlením. Takové výroky podle mého názoru poškozují ODS a nahrávají sílícímu populismu sociální demokracie. Proto doporučuji Mirkovi Topolánkovi, aby odstoupil z kandidátky ODS pro volby do poslanecké sněmovny v roce 2010 a aby zvážil své působení ve vedení ODS."

Topolánek je jedničkou ODS na jihu Moravy, tamní občanští demokraté považují jeho slova za nešťastná, ale k odchodu z kandidátky ho nevyzvali. Předseda jihomoravské ODS Jiří Kadrnka pokládá Topolánkovu omluvu za dostatečnou. Zdrženlivě se k požadavku na rezignaci staví i někteří vlivní Topolánkovi kritici včetně pražského primátora Pavla Béma. ODS podle něj není stranou antisemitů, xenofobů ani homofobů. "Na druhou stranu jsme dva měsíce před volbami, a jestli něco má politická strana dva měsíce před volbami dělat, tak nabízet konstruktivní, rozumný, pozitivní program. Změny ve vedení mají dělat kongresy,"řekl primátor Bém.