Topolánek podruhé přijal premiérské křeslo

Jako na kolotoči se může cítit Mirek Topolánek. Poté, co několik měsíců po volbách čekal na pověření sestavit vládu, stal se designovaným a pak na měsíc řádným premiérem vlády České republiky. Poté, co jeho kabinet nezískal důvěru, je už měsíc premiérem odstupujícím. A v této roli by měl záhy začít sestavovat vládu novou. Jak se to všechno seběhlo?

Mirek Topolánek,  foto: ČTK
V úterý se měli sejít předsedové sněmovních politických stran s prezidentem republiky a odpovědět na jeho páteční návrh dohody o řešení politické situace, kdy pět měsíců po volbách zemi nevede vláda s důvěrou Sněmovny. Protože ale už v pátek večer sociální demokracie odmítla návrh hlavy státu na duhovou koalici bez komunistů a na dobu do jara 2008, Václav Klaus v pondělí plánovanou schůzku odvolal a překvapil politickou scénu nabídkou premiérského křesla opět Mirku Topolánkovi: "V zájmu minimalizace problémů spojených se změnou vlády jsem připraven neprodleně jmenovat předsedou nové vlády předsedu nejsilnější strany a současného premiéra Mirka Topolánka. Samozřejmě za předpokladu, že toto jmenování přijme."

Prezident navíc už netrvá na tom, aby měl nový kabinet v parlamentu většinu. Podle některých politologů tak chce prezident zřejmě urychlit cestu k předčasným volbám, jiní v tom vidí skrytý tlak na vytvoření velké koalice. Hloubání o dalších krocích ale má jeden háček. Pokud ani nově sestavená vláda nezíská důvěru Sněmovny, měl by osobu premiéra napotřetí určit šéf Sněmovny. Tím je sociální demokrat Miloslav Vlček, který ale byl zvolen se slibem, že takový krok neučiní a že by na funkci rezignoval. Otázkou tedy zůstává, kdyby věci došly až tak daleko, kdo by se stal šéfem dolní komory parlamentu, když je Sněmovna rozdělena na dva stejně silné tábory, kde nemá nikdo většinu ani se strany nejsou schopny dohodnout.

Jiří Paroubek,  foto: ČTK
Smysl by tedy mělo, kdyby prezidentova výzva ve skutečnosti směřovala k vytvoření velké koalice ODS a ČSSD. Pokud jde o sociální demokracii, ta vytrvale žádala prezidenta, aby druhý pokus o sestavení vlády svěřil šéfovi ČSSD Jiřímu Paroubkovi. Za daných okolností ale Paroubek nevyloučil ochotu jednat s občanskými demokraty: "My jsme ochotni jednat o velké koalici. Určitě pan předseda Topolánek přijde s nějakým tvůrčím řešením a jsme připraveni konstruktivně jednat. Byli jsme připraveni vždycky jednat, ale za důstojných podmínek a za vzájemného respektování."

Úřad vlády ČR
Ostrá slova šéfa ODS Mirka Topolánka příliš nadějí na shodu velkých stran nedávají - aspoň na první poslech:

"Kvůli neústupnosti ze strany Jiřího Paroubka se vyčerpaly všechny možnosti dospět k dohodě o nějaké formě překlenovací vlády, která by dovedla zemi k předčasným volbám, a to včetně jednání pod gescí prezidenta republiky. ODS byla v zájmu nalezení dohody připravena slevit ze svých programových i personálních ambicí. Jsme si však také vědomi odpovědnosti vítěze voleb, která se týká celého volebního období."

Podle Topolánka je ale druhý pokus o sestavení vlády novou politickou situací, která otevírá možnosti využít i nové varianty. A na tuto úvahu sociální demokraté odpověděli ochotou jednat s ODS o podpoře menšinového kabinetu občanských demokratů, který by vládl dva roky.

Řešení, jak se zdá, je tedy blízko. Jestli se ale opravdu uplatní, ukážou až nejbližší hodiny a dny.