ČSSD chce znovu zvolit do čela sněmovny Miloslava Vlčka

Nic není jak bejvávalo. Slova téhle písničky možná tak trochu odráží poslední vývoj na české politické scéně. Předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček chce rezignovat na mimořádné schůzi sněmovny příští středu. Tedy ještě před hlasováním o důvěře vládě Mirka Topolánka. Podle vládní koalice však původní dohoda zněla, že Vlček odstoupí až po hlasování, před případným třetím pokusem o sestavení vlády. Více už Zdeňka Kuchyňová.

Vláda chce o důvěru požádat v pátek příští týden. Předseda sněmovny Miloslav Vlček chce rezignovat už ve středu. Proč je těchto pár dní tak podstatných? Předseda dolní komory má totiž v případném třetím pokusu o sestavení vlády velmi důležitou úlohu. Premiéra už nevybírá prezident, ale on. O mimořádnou schůzi sněmovny žádají sociální demokraté, kteří chtějí Vlčka znovu do funkce předsedy zvolit. Ten svoji dřívější rezignaci zdůvodňuje tím, že chce předejít ústavní krizi.

"Může nastat situace, kdy vláda ve druhém pokusu nedostane důvěru a já se budu muset vzdát. To znamená, že nebudeme mít vládu s důvěrou a nebudeme mít ani předsedu Poslanecké sněmovny, který svým třetím pokusem navrhuje prezidentovi premiéra."

Sociální demokracie se podle svých slov obává, aby opět nenastala situace z léta, kdy zvolení předsedy sněmovny trvalo více než dva měsíce. Premiér a šéf ODS Mirek Topolánek si myslí, že je to jen další hra Jiřího Paroubka, který chce zbavit Vlčka slibu.

"Bereme to jako obstrukci. Pokusíme se tomu za každou cenu zamezit. Myslíme si, že v tomto Ústava má být respektována a má být respektován i slib, na kterém Václav Klaus postavil letní dohodu o ustavení orgánu sněmovny."

Výměna Vlčka za Vlčka je něco, čemu nerozumíme už ani my, natož veřejnost, dodal Topolánek. Podle občanských demokratů žádné zablokování chodu sněmovny nehrozí, neboť běžné pravomoci předsedy přechází na místopředsedu. Navíc ODS do budoucna nevylučuje na post předsedy ani kandidaturu svého člověka.

Jiří Paroubek, foto: ČTK
Mirek Topolánek se před hlasováním o důvěře vládě obrátil osobním dopisem na všechny poslance ČSSD, kterým současnou situaci vysvětluje a žádá je o podporu. Jeho poradce Marek Dalík pro internetový server uvedl, že při hlasování může pro Topolánkovu vládu zvednout ruku až 7 poslanců ČSSD. Jejich podporou si prý je jistý na 70 procent. Podle Topolánka jde o Dalíkův soukromý názor. Jak však uvedl, v klubu ČSSD je zhruba 15 poslanců, kteří si myslí, že by sociální demokracie měla být spíše konstruktivní opozicí a vznik vlády neblokovat.

"Nicméně ne každý má odvahu, a je to celkem pochopitelné, postavit se proti rozhodnutí klubu a v tom smyslu já to respektuji."

Podle tisku tak Topolánek vnáší určitou nervozitu mezi vedení sociální demokracie, které ale opakuje, že vláda její podporu nezíská. Nejistotu naznačila i reakce Jiřího Paroubka, který v Radiu Impuls připustil, že nemůže dát ruku do ohně za dva poslance. ČSSD však přepokládá, že kabinet občanských demokratů, lidovců a zelených důvěru sněmovny nezíská. Hlasování je totiž jmenovité a každý, kdo by se vymkl stranické disciplíně musí počítat s následky.

ČSSD nabízí koalici dohodu o vládě při třetím pokusu. Premiéra by vybírali občanští demokraté, přičemž prezidentovi by ho navrhl znovu zvolený šéf sněmovny Vlček. Pokud ovšem strany tento návrh nepřijmou, je ČSSD připravena sestavit menšinovou vládu a ucházet se s ní o důvěru poslanců. Jako o pojistce proti ústavní krizi mluvil o tomto návrhu ČSSD prezident Václav Klaus.