Topolánkova vláda má šanci získat důvěru

Zleva: Miloš Melčák, Michal Pohanka a premiér Mirek Topolánek, foto: ČTK

Trojkoaliční vládě vzrostly šance na získání důvěry. Dva poslanci zvolení za ČSSD - Miloš Melčák a Michal Pohanka - oznámili, že se pátečního hlasování o důvěře vládě nezúčastní. Tím kabinetu Mirka Topolánka umožní důvěru získat. Vývoj na české politické scéně sledovala Martina Lustigová.

Zleva: Miloš Melčák, Michal Pohanka a premiér Mirek Topolánek, foto: ČTK
Trojkoaliční kabinet má v Poslanecké sněmovně polovinu hlasů, až do úterního odpoledne byl tedy výsledek hlasování o důvěře vládě nejasný. V úterý ale poslanci Pohanka a Melčák oznámili, že budou vznik trojkoaliční vlády tolerovat tím, že při hlasování odejdou ze sálu. Tím sníží počet hlasů potřebných pro získání důvěry.

Premiér Topolánek se s poslanci Melčákem a Pohankou shodl na tom, že politická krize by už neměla pokračovat. "To neznamená, že by oba poslanci touto tolerancí vyjadřovali toleranci po celé funkční období a hlasovali pro všechny zákony. Přesto jsme se dohodli na některých programových změnách, a to v oblasti daní, v oblasti zdravotnictví, v oblasti sociální a v některých dalších oblastech," uvedl premiér.

Daňová reforma má podle dohody zvýhodnit všechny příjmové skupiny, vláda připraví nový zákon o neziskových nemocnicích a bude podporovat mladé rodiny s dětmi. Miloš Melčák ještě doplňuje: "Velmi si cením toho, že vláda nehodlá přerušit dialog s odbory. To znamená, že odbory budou vždy přizvány k tomu, aby při důležitých zákonech bylo slyšeno jejich slovo. A především vláda bude usilovat o to, aby byl v zemi zachován sociální smír."

Jiří Paroubek, foto: ČTK
Miloš Melčák se prý k toleranci vlády rozhodl poté, co dospěl k názoru, že členové vyjednávacího týmu ČSSD vyměňují programové cíle sociální demokracie za posty. Michala Pohanku prý k toleranci vlády vedla především obava, že by po krachu trojkoaličního projektu následovalo další zdlouhavé politické přetahování, kdy by přeběhlíky hledala i ČSSD.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek označil chování poslanců Melčáka a Pohanky za ukázku politické korupce a nečestnosti: "Důvěru Poslanecké sněmovny tak získá vláda založená na vydírání, podvodu a zradě. Nechť česká veřejnost posoudí sama, nakolik může takový kabinet vést zemi a nakolik může mít důvěru občanů." Důkazy pro svá tvrzení o politické korupci Paroubek neuvedl. ČSSD ale podle něj podá trestní oznámení pro podezření z úplatkářství. Poslanci, kteří vládě pomohou získat důvěru, by podle šéfa ČSSD měli zveřejnit své majetkové poměry. Michal Pohanka slova o korupci jednoznačně odmítl: "Já mám v tomto směru svědomí čisté, takže já jsem v tomto směru absolutně klidný. Když se podívám na tu situaci, která je, domnívám se, že málokdo by dokázal vymyslet jiné řešení."

Premiér Mirek Topolánek, foto: ČTK
ČSSD v úterý také vyzvala tři ministry Topolánkovy vlády k odstoupení. Dana Kuchtová podle sociálních demokratů svými výroky o temelínské elektrárně ohrožuje "energetickou bezpečnost" země, Martin Bursík podle nich nevysvětlil své majetkové poměry a Jiřímu Čunkovi vytýkají, že je proti němu vedeno trestní stíhání.

Jak dlouho může vydržet vláda, jejíž důvěra je založena na hlasech dvou přeběhlíků? To je otázka pro politologa Lubomíra Kopečka.

"Já si myslím, že tato vláda může vydržet relativně dost dlouhou dobu. Pokud se nenajde většina ve sněmovně, která by ji svrhla, a ta se najde jenom v případě, že by se začala drolit jednota tří koaličních stran, tak může opravdu vydržet klidně celé volební období."

Bude mít vláda dost sil k prosazování svého programu?

"Ona samozřejmě bude potřebovat poslaneckou většinu, kterou nemá. A v daném kontextu to bude velký problém. U jednotlivých zákonů evidentně dojde k dohadování o tom, na co budou ochotni přistoupit sociální demokraté, respektive komunisté. A myslím si, že tato vláda bude mít z hlediska prosazování zákonů velmi těžký život. Nemyslím si, že řada věcí z jejího programu bude realizovaná."