Vládní prohlášení je připraveno

Vláda na jednání Poslanecké sněmovny 17.1., foto: ČTK

Vládní prohlášení, se kterým kabinet Mirka Topolánka předstoupí v pátek před Poslaneckou sněmovnu, obsahuje ve srovnání s koaliční smlouvou ODS, lidovců a zelených víc podrobností v sociální oblasti. Jinak dokument, schválený ve středu kabinetem, koaliční smlouvu téměř kopíruje. Prohlášení je doplněno o požadavky poslanců zvolených za ČSSD Miloše Melčáka a Michala Pohanky, kteří slíbili kabinetu toleranci, ale i poslanců koaličních stran.

Vláda na jednání Poslanecké sněmovny 17.1., foto: ČTK
Programové prohlášení vlády počítá například se zahájením důchodové reformy, jednotnou sazbou daně z přidané hodnoty, která by měla dosahovat 17-19 procent, nebo s ponecháním sítě neziskových nemocnic. Její existenci chce vláda pouze upravit tak, aby byla v souladu s evropským právem a nekolidovala s českou Ústavou. Změny v programovém prohlášení vláda na poslední chvíli dělala nejen kvůli požadavkům poslanců ČSSD Michala Pohanky a Miloše Melčáka, kteří slíbili, že umožní vládě při pátečním hlasování v Poslanecké sněmovně získat důvěru, sdělil premiér Mirek Topolánek:

"Programové prohlášení vlády, po úpravách buď na základě změn navrhovaných jednotlivými resortními ministry, jež se nedotýkaly podstaty, ale spíše formy jednotlivých úkolů a cílů, buď na základě jednání s poslanci sociální demokracie, bylo jednomyslně schváleno. To, co požadovali, se blížilo tomu, co jsme vyjednali se sociální demokracií v prosinci, například u poplatků u lékaře požadoval Jiří Paroubek, a několikrát to veřejně prezentoval, sociální diferenciaci, a to je i jedním z vyjednávacích úspěchů poslanců Melčáka a Pohanky při tom vyjednávání s trojkoalicí."

Další požadavek poslanců Melčáka a Pohanky upřesnil ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas:

"Pokud například mluvíme o daňových změnách, o daňové reformě, tak my považujeme za absolutní podmínku, ke které nás nikdo nemusel tlačit, že na těchto daňových změnách musí vydělat každý. To znamená, že nesmí být žádná příjmová skupina nebo sociální skupina, které by se v důsledku těchto daňových změn zvýšily daně. S tím, že tam explicitně tato formulace bude, my tedy nemáme žádný problém."

Jiří Paroubek a Michal Hašek (vpravo), foto: ČTK
Šéf ČSSD Jiří Paroubek některé programové ústupky, které si měli oba poslanci prosadit ve vládním programu, kritizoval:

"Zákon o neziskových nemocnicích: především není jasné, kdy ho má vláda předložit. To může být v době, kdy už nechá celý zbytek zdravotnického systému privatizovat. Pokud jde o daně, no tak opakování slibu ODS znamená kývnutí na rovnou daň, to je zřejmé. A závazek provádět reformu s cílem vysokého hospodářského růstu a v zájmu poklesu nezaměstnanosti, je opravdu banální."

Premiér a šéf ODS Mirek Topolánek informoval výkonnou radu strany a zástupce regionálních organizací o vývoji vyjednávání před hlasováním o důvěře vládě. Jak potvrdil místopředseda ODS Petr Bendl, občanští demokraté přijali informace bez dalších výhrad:

"Výkonná rada a zástupci regionů obdrželi od grémia a předsedy ODS informaci o tom, jak to vypadá. Já bych řekl, že s porozuměním a v klidu tu informaci vzali všichni na vědomí, bez jakýchkoliv emocí, a ani velké nadšení, ani žádná neradost tady nebyla. Všichni jsme v očekávání, jak to bude vypadat v pátek."

Strana nereagovala ani na výzvu ČSSD, aby poslanci Miloš Melčák a Michal Pohanka složili mandát kvůli tomu, že se rozhodli umožnit vznik Topolánkovy vlády.