Toyen a pařížské kamínky

La Tour Eiffel à Paris
0:00
/
0:00

Dnes už v Čechách není problém sehnat si před cestou do Francie dobrého průvodce Paříží. Ale kdo na to včas nemyslí, může si poradit přímo na místě. V Latinské čtvrti, u Louvru nebo na Monmartru jsou k dispozici aktuální publikace v češtině. Jak ale říká náš pařížský spolupracovník Jiří Slavíček, dobré může být i to, co není úplně nejaktuálnější.

Toyen a Jindřich Štyrský,  foto: ČTK
Těm, co chtějí přece jen hlouběji poznat staré nitky uměleckých i osobních vztahů mezi Prahou a Paříží, nezbývá než doporučit návštěvu pražských antikvariátů, kde se dá při troše štěstí a vytrvalosti sehnat poslední průvodce Paříží vyšlý v Praze před únorem roku 1948 od tří autorů: novináře Nečase a malířů Jindřicha Štyrského a jeho přítelkyně Marie Čermínové, ve světe známe pod pseudonymem Toyen, který pro ni měl vymyslet autor Všech krás světa Jaroslav Seifert. Obrazy Štyrského a Toyen najdete ve všech lepších galeriích dnešního světa. Toyen dokonce v Paříži dlouho bydlela v bytě francouzského papeže surrealismu André Bretona.

Radost a úcta k umělecké síle Štyrského a Toyen, kteří oba patří do dějin evropského malířství, byla dlouho odpírána českým očím po únoru 1948. Malířka Toyen, která nás opustila v roce 1980, měla velice ráda procházky po obou pařížských ostrovech - Cité a svatém Ludvíku. Ráda přecházela kolem katedrály Notre-Dame, kde o ulici vedle bydlel český katolický spisovatel a básník Jan Čep, kterému v této katedrále jako jedinému Čechovi od roku 1948 uspořádali velice slavný pohřeb.

Tato místa se v podstatě nezměnila. Jen na špičce ostrova Saint-Louis už neuvidíte stařenku Toyen, která si tady hrávala s kamínky dětskou hru - panáka. Zatím jsem nenašel lepší recept poznání staré Paříže, než sejít rovněž na špičku tohoto ostrova a na chvíli zavřít oči. A přidat představivost...