Trenér Špotákové chce další zlato

Barbora Špotáková, foto: ČTK

V roli největší české atletické hvězdy vstoupí do MS v Berlíně oštěpařka Barbora Špotáková. Na olympijském stadionu bude obhajovat zlatou medaili z Ósaky. Její trenér Rudolf Černý věří po světovém i olympijském titulu v dovršení zlatého hatricku.

Barbora Špotáková, foto: ČTK
Tak, jako se v kolektivních sportech nemění vítězná sestava, v individuálním tréninku není třeba zasahovat do systému přípravy, která se v minulých letech osvědčila. Proto trenér Báry Špotákové vsadil na osvědčenou kartu.

"Veškerou přípravu jsme dělali tak jako loni i předloni, i výsledky jsou podobné. Teď už budeme spíše odpočívat, aby forma přišla až v Berlíně."

Při dlouhých společných soustředěních pochopitelně hrozí tzv. ponorková nemoc. Barbora však na ni má osobitý recept, který Rudolf Černý bez problémů akceptuje.

"Sama si vymínila, že se o ní pár dnů nestarám. Tři dny trénujeme a pak je dva dny např. s přítelem, kdy dělá i jiné sporty apod. A to i bezprostředně před MS. Je to paradoxní, ale nám to vyhovuje."

Nemáte strach, když zmiňujete jiné sporty, že se před MS může zranit?

"To se může stát vždycky, ale nejvíce zranění mají atleti z vlastní činnosti. Bára je poměrně šikovná. Odnaučil jsem se bát, protože když jsem se to posléze dozvěděl, tak jsem se vždy vyděsil, co všechno se mohlo stát. Teď už se pro změnu radši neděsím vůbec."

Českou oštěpařku provází velmi pozitivní mediální pověst. Její trenér však prozrazuje, že ačkoliv Bára netrpí žádnými hvězdnými manýrami, občas je docela náladová.

Barbora Špotáková, foto: ČTK
"Navenek je stále v pohodě, což souvisí s jejím projevem vůči veřejnosti. Ovšem někdy to samozřejmě nejde a to pak odnese někdy její přítel, máma neb i já."

Špotáková je aktuální mistryní světa, olympijskou šampionkou i světovou rekordmankou. Doma je největší atletickou hvězdou a dokonce i nejlepší sportovkyní loňského roku. Z toho pramení velký tlak médií i celé sportovní veřejnosti na její berlínské vystoupení. Podle Černého si však jeho svěřenkyně žádný tlak nepřipouští.

"Já mám dojem, že to neřeší. Stejný tlak byl i loni před olympiádou. Vždyť získala jedinou naši atletickou medaili, takže kdyby si to chtěla připouštět...Ale nic to s ní neudělalo. Tohle neřeší."

Takže se můžeme dočkat dalšího velkého srpnového příběhu?

"Byl by dobrej, ale je to o tři dny jinak. Ten filozofickej základ jsme udělali stejně, tak doufám, že se to podaří."

Otevřeně - věříte ve zlatou medaili?

"Samozřejmě."

Barbora Špotáková vstoupí do berlínského MS nedělní kvalifikací. Očekávané finále je poté na programu v úterý 18. srpna.

Autor: Jan Hloch
klíčové slovo:
spustit audio