Tvrdší koruna dnes vyhovuje občanům i podnikům
Česká koruna ve čtvrtek opět posunula historické maximum vůči dolaru ke 24, 40 koruny za dolar. Vzhledem k tomu, že ceny ropy jsou stále vysoké, je pro nás kurs k dolaru velice důležitý. Jaký bude vývoj kursu v nejbližší budoucnosti a jaké pocity mají čeští výrobci z tvrdé koruny, to zjišťoval Zdeněk Vališ.
Koruna postupně posiluje vůči dolaru už od letošního léta, kdy se kurs nacházel nad 26 korunami za dolar. Za současným historickým maximem je ale podle analytiků propad americké měny na světových trzích poté, co vyprchala euforie z výsledků amerických prezidentských voleb. Trh se nyní zaměřil opět na ekonomická data. A ta nejsou pro Spojené státy moc příznivá. Podle hlavního ekonoma Volksbank Vladimíra Pikory není v dohledné době příliš pravděpodobné, že by se kurs koruny k dolaru vrátil k letním hodnotám.
"Zatím se zdá jako velmi nepravděpodobné, že by v nejbližších týdnech nebo měsících mohla koruna oslabit tak výrazně, že by se kurs dostal někam nad 26 korun za dolar. V současnosti existuje v zásadě jediný významný faktor, který by mohl posílit kurs dolaru. A to by bylo tehdy, kdyby úrokové sazby ve Spojených státech vzrostly nad úroveň v Evropě."
To bychom se mohli dozvědět příští týden, až bude jednat americká centrální banka, FED, ne?
"Ano, to je možné, ale pravděpodobně by zde mohlo dojít jen k mírnému zvýšení o 25 bodů, což by ještě neznamenalo, že by se úrokové sazby dostaly nad úroveň těch evropských. Já se tedy domnívám, že v současnosti je velice pravděpodobné, že dolar bude ještě dál oslabovat. A to by mohlo dohnat kurs ke koruně ještě blíže k 24 korunám. V delším horizontu se však situace pravděpodobně stabilizuje. Investoři si uvědomí, že postavení Spojených států není až zase tak tragické a kurs se bude postupně vracet tam, kde jsme ho viděli v létě. V současnosti je proto velmi dobrá šance nakoupit dolary a užít si třeba levnou dovolenou v dolarových oblastech. Domnívám se, že za několik měsíců už ten kurs koruny k dolaru tak výhodný nebude."
To, co je příjemné pro občana turistu, nemusí být ovšem příjemné pro stejného občana podnikatele, tedy v případě, že je výrobcem a vývozcem do dolarové oblasti. I když ani toto tvrzení není zcela přesné. Výrobci mají přece také náklady a mezi nimi tvoří velmi významnou položku produkty z ropy. A ta se dováží za dolary. Cena ropy šla přitom v poslední době hodně nahoru. Co je tedy dnes pro české výrobce exportéry výhodnější? Silná nebo slabší koruna? Oldřich Körner ze Svazu průmyslu a dopravy uvedl pro Radio Praha, že je to spíše současný stav, tedy silnější koruna.
"Celkový efekt levnější ropy se projeví u všech výrobců, projeví se na lacinějším benzínu, projeví se na relativním snížení dopadů dražší ropy na celkových nákladech českého výrobce. Celkový efekt tvrdší koruny vůči dolaru na český průmysl by tedy měl být podle našeho názoru bilančně spíše kladný. Měl by celé ekonomice spíše pomoci tlumit inflační tlaky z drahé ropy."
A dalšímu možnému posilování koruny, nejen vůči dolaru, nahrává ještě jiný fakt. Shodou okolností Český statistický úřad v pátek zveřejnil údaje o zářijovém zahraničním obchodu. Ten navzdory přece jen dražší ropě skončil s přebytkem více než tři miliardy korun. Mimochodem, jedná se o nejlepší výsledek zahraničního obchodu za měsíc září od roku 1995.