Týden v číslech

Turistický boom v Česku pokračuje, ilustrační foto: reSITE Prague, Flickr, CC BY-NC-SA 2.0

Zvýšení rodičovského příspěvku, turistický boom pokračuje, v prodeji 2,2 milionu lahví svatomartinského vína. Každý článek publikovaný Radio Prague International obsahuje procento, věk, částku peněz nebo nějakou jinou hodnotu. Podívejte se na uplynulý týden očima čísel.

Pondělí

400

Fridricha Falcký, foto: Wikimedia Commons, Public Domain
let od korunovace Fridricha Falckého českým králem. Začátkem jeho konce se stala bitva na Bílé hoře. Rok a čtyři dny poté, co byl korunován, opustil „zimní král“ Prahu. Ztratil nejen české země, ale také Falc a kurfiřtskou hodnost. Zemřel 29. listopadu 1632 v Mohuči.

Úterý

0:0

remizovala fotbalová Slavie v Champions League na hřišti slavné Barcelony. Na bod v konfrontaci s předním světovým velkoklubem čekal český fotbal dlouhých 27 let.

Středa

300 000

korun bude od ledna základní rodičovský příspěvek. Jde o navýšení o 80 tisíc korun. V případě vícerčat se příspěvek zvýší ze současných 330 000 korun na 450 000 korun. Novela nyní míří k posouzení do Senátu.

Čtvrtek

2%

Ilustrační foto: Alan, Flickr, CC BY-NC-ND 2.0
je předpokládaný růst české ekonomiky v příštím roce. Ještě v červenci počítalo ministerstvo financí s růstem 2,3 procenta.

Pátek

7 500 000

hostů přenocovalo ve 3. čtvrtletí v hotelech a penzionech. Turistický boom tak pokračuje, meziročně jde o nárůst o 2,6%.

Sobota

2 200 000

Foto: Tereza Kadrnožková, archiv ČRo
lahví svatomartinského vína dali vinaři letos do prodeje. Dosud byla tradice svatomartinských vín napevno spojena s datem 11. listopadu, tedy dnem, kdy slaví svátek Martin. Vzhledem k tomu, že tento den vychází na pondělí, Vinařský fond vyšel vstříc vinařům i obchodníkům a souhlasil s předčasným zahájením svatomartinských oslav.

Neděle

90

let se dožívá akademická malířka Helga Hošková-Weissová. Ve svých dílech zobrazuje zejména téma holocaustu, který sama zažila jako dítě v Terezíně.