Týden v číslech

Hrad Kost, foto: Magdalena Kašubová

Nezaměstnanost v Česku je nejnižší za posledních 13 let, gotický hrad Kost čeká rozsáhlá rekonstrukce a před 20 lety vyrostl v Matiční ulici v Ústí nad Labem kontroverzní plot. Každý článek publikovaný Rádiem Praha obsahuje procento, věk, částku peněz nebo nějakou jinou hodnotu. Podívejte se na uplynulý týden očima čísel.

Pondělí

8 600 000 000

korun je bilance zahraničního obchodu v srpnu. Na rozdíl od loňska, kdy vykázala schodek 6,8 miliardy, letos tedy skončila s přebytkem. Vliv na pozitivní výsledek měl především vyšší přebytek Česka v obchodu s motorovými vozidly.

Úterý

2,7%

činí nezaměstnanost v Česku. Počet lidí bez práce v září klesl na 201.900, což je nejnižší zářijová hodnota od roku 1996. Podle analytiků už nemá prakticky kam klesnout.

Středa

31 500

korun je plat, který by rádi vydělávali absolventi vysokých škol ve svém prvním zaměstnání. Potvrzuje to sebevědomí nastupující generace. Vedle vyšší mzdy požadují další benefity.

Čtvrtek

2,7%

vykazuje meziroční růst spotřebitelských cen. Proti loňsku se zvýšily především ceny za bydlení, levnější byly naopak oděvy. Nájemné v září meziročně zdražilo o 3,8 procenta, vodné a stočné o 2,6 procenta, elektřina téměř o deset procent a více se platilo i za zemní plyn, teplo a teplou vodu.

Pátek

100 000 000

Hrad Kost, foto: Magdalena Kašubová
Kč si vyžádá rozsáhlá rekonstrukce gotického hradu Kost. Kost je jednou z nejzachovalejších gotických staveb v České republice. Původ hradu sahá do 14. století, od té doby změnil několikrát majitele. Dnes patří rodině Kinských dal Borgo.

Sobota

105

let od slavnostní přísahy první české dobrovolnické vojenské jednotky ve Francii - rota Nazdar v Bayonne. 23. října 1914 odjela na frontu v Champagne, po bitvě u Arrasu 9. května 1915 přestala jako celek existovat.

Neděle

20

let uplynulo od výstavby plotu mezi rodinnými domy a domy pro neplatiče nájemného, obývanými převážně Romy v Matiční ulici v Ústí nad Labem. Akce vyvolala velmi negativní reakci doma i v zahraničí. Plot byl rozebrán 24. listopadu 1999.