Týden v číslech

Foto: ČT24

Rekordní zájem o česká víza, zpomalení růstu ekonomiky a 90 let od prvního přímého rozhlasového sportovního přenosu. Každý článek publikovaný Rádiem Praha obsahuje procento, věk, částku peněz nebo nějakou jinou hodnotu. Podívejte se na uplynulý týden očima čísel.

Foto: ČT24
Pondělí

408 000

vízových žádostí přijaly za první pololetí letošního roku české zastupitelské úřady. Na poplatcích to tak přineslo do rozpočtu zhruba půl miliardy korun. Nejčastěji žádají o víza Rusové, Ukrajinci a Číňané.


Úterý

-30 000 000 000

by mohla činit ztráta českých firem v případě brexitu bez dohody. Firmy se nejvíce obávají úbytku zakázek v souvislosti s oslabením libry, zhoršení ekonomické situace v Británii a zavedení netarifních bariér. Dále jsou pro ně hrozbou zavádění cel a komplikace spojené s celními procedurami a přepravou zboží.


Tatiana-Mosio Bongongaová přešla Vltavu ve výšce 35 metrů,  foto:  Colin Gruel
Středa

35

metrů nad Vltavou přešla 35letá francouzská provazochodkyně Tatiana-Mosio Bongongaová po 350 metrů dlouhém laně od Právnické fakulty na Letnou a zahájila tak 16. ročník mezinárodního festivalu nového cirkusu a divadla Letní Letná. Bongongaová celý úsek přešla za 40 minut a zvládla ho bez problémů.


Čtvrtek

43 800 000 000

korun dosáhly za loňský rok úvěry společnosti Agrofert. To je o 8,2 miliardy korun více než v předchozím roce. Spolu s vydanými dluhopisy a dalšími zdroji financování měl pak koncern celkem finanční závazky ve výši 47,7 miliardy korun. Většina z toho, 34 miliardy, má navíc splatnost do jednoho roku.


Pátek

2,1%

činil za červenec růst cen průmyslových výrobců. Jde o další zpomalení. Vývoj cen v průmyslu ovlivnilo zejména zdražení elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu o osm procent. Ceny potravin, nápojů a tabáku se zvýšily o čtyři procenta. Zdražily také těžba, plastové a nekovové minerální výrobky nebo nábytek. Výrazně naopak zlevnil koks a rafinované ropné produkty. Klesly i ceny chemických látek a výrobků.


Jawa 500,  foto: Marek Koudelka,  CC BY-SA 3.0 Unported
Sobota

90

let uplynulo od okamžiku, kdy si pražská zbrojovka Františka Janečka zapsala ochrannou značku JAWA, později proslavenou především výrobou motocyklů.


Neděle

90.

výročí prvního přímého přenosu fotbalového zápasu ze zahraničí - z Vídně, kde se SK Slavia Praha střetla s tamní First Viennou. Vysílal ho Československý rozhlas Radiojournal.