Týden v číslech

Kaufhaus Bílá labuť (Foto: Archiv von Bílá labuť)

Osmdesátiny obchodního domu Bílá labuť, Česko mezi dvacítkou nejšťastnějších zemí světa a vzrůstající počet obyvatel v důsledku migrace. Téměř každý článek publikovaný Rádiem Praha obsahuje procento, věk, částku peněz nebo nějakou jinou hodnotu. Podívejte se na uplynulý týden očima čísel.

Pondělí

80

Obchodní dům Bílá labuť, photo: Archiv Bílé labutě
let už slouží Pražanům i návštěvníkům metropole obchodní dům Bílá labuť. Nový moderní palác se mohl ve své době pochlubit několika nej. Evropským unikátem byly pneumatické pokladny. Každé prodejní oddělení pak bylo spojeno speciálním potrubím s ústřední pokladnou v pátém patře.

Úterý

40

stran a hnutí bude usilovat o přízeň voličů ve volbách do Evropského parlamentu. V Česku se hlasování uskuteční 24. - 25. května, výsledky budou oznámeny o den později po uzavření všech volebních místností v zemích EU.

Středa

20

nejšťastnější zemí na světě je Česká republika. Proti loňskému roku si o jednu příčku polepšila. První místo stejně jako loni připadlo Finsku. Uvádí to zpráva, kterou každoročně vypracovává agentura OSN. Zpráva hodnotila země v šesti klíčových kategoriích, kterými jsou příjem, svoboda, důvěra, střední délka života, sociální podpora a štědrost.

Čtvrtek

10 649 800

lidí žije v České republice. Počet obyvatel vzrostl téměř o 40 tisíc. Většinu přírůstku způsobila migrace. Ze zahraničí přišlo do Česka rekordních 58 148 lidí. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

Pátek

1 215

rybníků nebo malých vodních nádrží by se mělo v příštích třech letech dočkat obnovy nebo odbahnění. U příležitosti Světového dne vody to řekl ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Ministerstvo plánuje do rekonstrukcí vodních ploch investovat půl miliardy korun ročně.

Sobota

40%

z čistých příjmů vydá téměř desetina českých domácností za bydlení včetně energií. Zhruba dvě třetiny z nich přitom bydlí v pronajatém bytě a největší skupinu mezi nimi tvoří osamělé důchodkyně.

Neděle

120.

výročí narození kapelníka světového formátu, zpěváka a skladatele Rudolfa Antonína Dvorského. Popularitu si získal krásným hlasem, podmanivým zjevem a elegancí. Idol první republiky skončil po nástupu komunistů za mřížemi. Zemřel v roce 1966.