Týden v číslech

Foto: Klára Stejskalová

Češi vydělávají v cizině stále více, rekordní nárůst čínských turistů a 52. ročník Jizerské padesátky. Téměř každý článek publikovaný Rádiem Praha obsahuje procento, věk, částku peněz nebo nějakou jinou hodnotu. Podívejte se na uplynulý týden očima čísel.

Foto: ČT24
Pondělí

300

4. února 1719 vyšly první české periodické noviny. Obsah 300 let starých Pražských poštovních novin se od současných periodik příliš nelišil. List přinášel politické zprávy z domova a ze světa, informace ze života slavných, ale i zprávy o "strašlivých mordech“.


Úterý

465 000 000

korun nechali sběratelé za medaile a mince v českých numismatických aukcích. To je o 55 milionů více než v předchozím roce a o 165 milionů více než v roce 2016. Vyplývá to z expertní analýzy aukčního domu Macho & Chlapovič. Celkem jsou v českých domácnostech numismatické sběratelské předměty za více než 40 miliard korun.


Středa

80 000 000 000

korun ročně připutuje na konta v českých bankách od Čechů pracujících v zahraničí. Téměř polovina z této částky je od lidí vydělávajících v sousedním Německu. Platby eviduje Český statistický úřad. Ten zároveň sleduje, kolik pošlou cizinci zaměstnaní u nás na účty do svých zemí.


Čtvrtek

Foto: Klára Stejskalová

21 300 000

hostů se loni ubytovalo v českých hotelech, penzionech nebo kempech. Počet domácích a zahraničních hostů byl téměř vyrovnaný. Rekordní byl loňský rok také z hlediska počtu strávených nocí v hromadných ubytovacích zařízeních, kterých bylo přes 55 milionů. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Nejvíce zahraničních hostů (přes dva miliony) přijelo ze sousedního Německa. Výrazně přibývá návštěvníků z Číny.


Pátek

3, 3 %

Nezaměstnanost v Česku dál roste, v lednu stoupla na 3,3 procenta z prosincových 3,1 procenta. Bez práce bylo 245.057 lidí. I přes meziměsíční nárůst jde o nejnižší lednovou hodnotu od roku 1997. Oznámil to Úřad práce.


Sobota

52.

ročník legendární Jizerské padesátky. Během víkendového klání si mohou soutěžící vybrat z bohaté nabídky běhů - 10, 25 či 50 km klasicky, 30 km volně, dětské a štafetové závody či sprint na 1,5 km soupaž. Letos se přihlásilo 7 000 závodníků třiceti různých národností.


František Nepil,  foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu
Neděle

90

let si připomínáme od narození spisovatele, scénáristy a osobitého vypravěče Františka Nepila. K jeho nejznámějším a nejoblíbenějším patřily fejetony v Československém rozhlase "Dobré a ještě lepší jitro", které interpretoval s nezaměnitelným vtipem, lidskostí a optimismem.