Týden v číslech

Ilustrační foto: Kristýna Maková

Rekordní sklizeň ovoce, mimořádný zájem o přehlídku Františka Kupky, do Česka má přijít dvojnásobný počet pracovníků z Ukrajiny. Téměř každý článek publikovaný Rádiem Praha obsahuje procento, věk, částku peněz nebo nějakou jinou hodnotu. Podívejte se na uplynulý týden očima čísel.

Pondělí

177 821

Ilustrační foto: Kristýna Maková
tun sklidili ovocnáři v loňském roce, šlo o nejlepší sklizeň za posledních osm let. Úroda vzrostla u všech druhů s výjimkou angreštu. Na kvalitě ovoce se však negativně projevilo mimořádné sucho.


Úterý

20%

může podle analýzy České spořitelny v případě tvrdého brexitu činit pokles tuzemských přímých a nepřímých vývozů do Británie. O práci by přišlo 40 tisíc lidí.


Středa

13

mezinárodním arbitrážím za zhruba 34 miliard korun čelí aktuálně Česká republika. Pět z nich souvisí s investicemi do fotovoltaických elektráren, tři s podnikatelem v cestovním ruchu Václavem Fischerem. Největší částku požaduje společnost Diag Human.


Čtvrtek

40 000

Ukrajinců bude moct každý rok přicestovat do Česka za prací. Vláda kvůli tomu chce přijmout nové úředníky. Společnosti v současnosti shánějí kolem 320 tisíc pracovníků. Česko má nejnižší nezaměstnanost v Evropské unii. Firmy se proto obracejí do zahraničí, aby našly vhodnou pracovní sílu.


Pátek

3931

Uprchlíků vstoupilo během loňského roku nelegálně z ČR do sousedního Německa. Zatímco u většina ostatních sousedních zemí jde o pokles, v případě Česka jde o patrný nárůst o 10,8%.


Sobota

50

let uplynulo od smrti Jana Palacha. Sebeupálení se stalo symbolem odporu proti nastupující normalizaci. Jeho památku si během celého týdne připomínají lidé v celé republice. Na nádvoří pražského Karolina odhalili zástupci Univerzity Karlovy pamětní desku – dlaždici. Právě tam se s Janem Palachem před padesáti lety lidé naposledy loučili: na místě stála v roce 1969 rakev s ostatky.


Neděle

22:00

František Kupka 1871 – 1957, foto: Barbora Němcová
Zvýšený zájem přiměl Národní galerii na poslední týden prodloužit otevírací dobu úspěšné výstavy “František Kupka 1871 – 1957” do pozdních večerních hodin. Přehlídka ve Valdštejnské jízdárně měla premiéru vloni na jaře v pařížském Grand Palais, kam přišlo 230 tisíc lidí. Deník Le Monde ji tehdy označil za výstavu desetiletí. Z Prahy se expozice přesouvá do finské Národní galerie Ateneum Art Museum.