Týden v ČR
Česko podpořilo tureckou žádost o ochranu, koalice stále hledá společného prezidentského kandidáta a nezaměstnanost poprvé překročila hranici 10 procent. To jsou hlavní události minulého týdne, a nyní se k ním vrátíme podrobněji.
"V případě podpory Turecka je vláda jednoznačně přesvědčena o tom, že Turecko má nárok na solidaritu a náš velvyslanec v NATO dostal pokyn, aby tímto způsobem postupoval a aby toto stanovisko sděloval naprosto důrazně."
Ve stejném duchu vystoupil ve čtvrtek v Paříži i český ministr zahraničí Cyril Svoboda. Zopakoval, že každý členský stát aliance má právo na to, aby požádal spojence o spuštění procedury příprav preventivních opatření, pokud se cítí ohrožen. A má dostat pozitivní odpověď, byť se může diskutovat o míře spuštění toho procesu. Premiér Špidla připustil možnost, že Česko Turecku poskytne protichemickou jednotku, jejíž experti jsou už od loňského jara na základně v Kuvajtu. Premiér dodal, že případná česká účast ve válce proti Iráku je stále podmíněna novou rezolucí Rady bezpečnosti OSN.
O společném koaličním kandidátovi na prezidenta se stále jedná. V pondělí znovu jednali lídři koaličních stran - ČSSD, lidovci a unionisté. Jejich novým kandidátem by se měl stát bývalý ministr školství Jan Sokol. Schůzka skončila opět bez jasného výsledku. Sokola podporují sice obě menší koaliční strany, ale postoj sociálních demokratů je nadále nejednotný. Přestože někteří poslanci nejsilnější vládní strany dali najevo, že Jana Sokola volit nebudou, šestašedesátiletý profesor filozofie je ale připraven jít do volby i bez stoprocentní podpory ČSSD.
"O stoprocentní shodu nejde. Je to tajná volba a tam se nikdy nedá předem úplně říct, jak to dopadne. Ale rád bych měl jakousi rozumnou záruku, že udělali všechno pro to, abych do toho nešel zbytečně."
Lidovci a unionisté, kteří jsou připraveni Sokola podpořit, chtějí ale slyšet jednoznačný názor od sociálních demokratů. Vyplynulo to i ze slov lidoveckého místopředsedy Jana Kasala. Pokud se sociální demokraté nedohodnou na podpoře Jana Sokola, nahrávají tím především zatím jedinému oficiálnímu kandidátovi ODS Václavu Klausovi. Lidovci a unionisté totiž už nyní naznačují, že v takovém případě někteří jejich poslanci podpoří právě kandidáta ODS.
Ve středu v pravé poledne vstoupili odboráři z jaderných elektráren Dukovany a Temelín do stávkové pohotovosti. Tvrdí, že snižování počtu provozního personálu může ohrozit jadernou bezpečnost. Propouštění se podle nich děje nesystémově, plošně shora dolů, bez potřebné analýzy. Veřejnost chtějí také upozornit na situaci na liberalizovaném trhu s elektrickou energií v ČR.
"V prvé řadě chceme veřejnost upozornit na chování Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, které je vůči výrobci české energie naprosto nekorektní. V druhé řadě chceme upozornit na chování vlády, která zřejmě nemá ujasněnou energetickou koncepci republiky. A taky chceme upozornit veřejnost na chování ČEZu, který hodlá problémy firmy řešit na úkor zaměstnanců."
Od počátku roku 2000 poklesl počet zaměstnanců v hlavní správě ČEZ a v úseku klasických elektráren o dva tisíce lidí na současných 7200. Zjednodušila se tím řídicí struktura společnosti a celkové úspory nákladů převýšily miliardu korun. Jaderným provozům se zatím zeštíhlování vyhýbalo.
Nezaměstnanost v České republice překročila hranici deseti procent. V lednu bylo bez práce více než půl miliónu lidí, což v přesném vyjádření představuje míru nezaměstnanosti 10,2 procenta. Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach k příčinám nárůstu uvedl.
"Recese, která je hlavně v Německu, se projevuje samozřejmě i u našich výrobců. Je tady i určitý dopad katastrofických povodní, které byly v minulém roce. To jsou takové základní vlivy. Samozřejmě ta sezónnost je výrazným vlivem každoročně."
Tradičně nízká nezaměstnanost je v Praze. Tam činila 3,8 procenta. Na druhé straně jsou okresy, kde nezaměstnanost dosahuje hrozivých rozměrů. Takovým příkladem je Most, kde je bez práce 21,5 procenta lidí. A není sám. S mírou nezaměstnanosti nad 12 procent se potýká 25 okresů. A ještě několik čísel. Na jedno volné místo připadá v současné době 13,4 uchazeče. Nelichotivý rekord drží okres Jeseník, kde na jedno místo je 100 zájemců. Ekonomové spatřují jako důvod zvyšující se míry nezaměstnanosti také silnou korunu, která nutí podniky šetřit a jako první odcházejí zpravidla nekvalifikovaní pracovníci, což potvrzuje například Tomáš Vyskočil z Wood and Company.
Většina ekonomů se domnívá, že se nezaměstnanost bude letos mírně snižovat. Vláda by se podle nich měla zaměřit na nepřímou podporu trhu práce, například formou investičních pobídek. Trhu práce by také pomohlo, kdyby kleslo daňové zatížení práce, které je jedno z nevyšších v Evropě.
Společnost Sazka, která staví halu pro hokejové mistrovství světa v roce 2004, ztratila naděje na státní garanci. Náklady na stavbu vyčíslila na 6 miliard korun, které chtěla získat od bank. Státní záruka pak měla poskytnutí půjčky usnadnit. Původně Sazka - jako investor stavby - žádné státní garance nechtěla. Za úvěr měla ručit mimo jiné pozemky pod halou. Tady však nastal problém. Pozemky se ocitli kvůli dluhům jejich vlastníka v exekuci a Sazka se obrátila na vládu s požadavkem státní záruky. Vláda není přesvědčena o tom, že by Sazka úvěr splatila a stát by tak připravil daňové poplatníky o šest miliard korun. Většinu ministrů nepřesvědčil ani návrh, že by akcionáři Sazky záruku garantovali svými akciovými podíly ve společnosti v hodnotě sto padesáti procent úvěru.
"Pokud by akcionáři Sazky s něcím takovým, byť teoreticky, souhlasili, znamenalo by to, že se zcela vzdávají a dávají všanc hlavní zdroj financování českého sportu. To si myslím, že žádné občanské sdružení nemůže připustit takovéto riziko, že by na jednu kartu stavby této sportovní haly vsadilo dlouholetou perspektivu stabilního a solidního financování sportu v České republice."Jak však dodal ministr Sobotka, neposkytnutí garance neznamená, že by vláda přestala mistrovství světa podporovat a doufá, že se podaří najít jiné řešení. Výstavbou haly Mezinárodní hokejová federace ještě nedávno hokejový šampionát v Praze podmiňovala. Nyní její předseda Rene Fasel naznačil, že náhradou za metropoli by mohly být Pardubice. I tato nouzová varianta však padla. A to po šesti hodinách jednání Českého svazu ledního hokeje. Aby se šampionát vyplatil, nepřipadá jeho konání bez Prahy v úvahu.
Odborníci varují - chřipková epidemie postupně zasáhne celou Českou republiku. Nejvíce nemocných je zatím na Moravě, ale rychle jich příbývá i na východě Čech. Potvrzují to i slova královéhradeckého praktického lékaře Miloslava Laciny, který popsal situaci ve své ordinaci.
"Vypadá to poměrně hrůzyplně. Ty počty pacientů se pohybují určitě nad stovkou. Včera dokonce 160. A velkou část z nich tvoří virózy - mezi nimi už i ty typické chřipky. Ten nárůst je zhruba tak o polovinu."