Týden v ČR

Vladimír Špidla s ostatními členy vlády, foto: ČTK

Špidlova vláda vyhrála ve čtvrtek ve sněmovně první kolo boje o reformu veřejných financí. Pěkně se ale při tom zapotila. A nejen proto, že od úterka doslova na kousky cupovali jednotlivé návrhy reformních zákonů občanští demokraté a komunisté. Situaci pěkně zdramatizoval sociální demokrat Josef Hojdar, jinak předseda hospodářského výboru sněmovny, který těsně před zahájením úterní debaty opustil poslanecký klub své strany a v podstatě tak eliminoval těsnou vládní většinu jednoho hlasu.

Josef Hojdar,  foto: ČTK
Špidlova vláda vyhrála ve čtvrtek ve sněmovně první kolo boje o reformu veřejných financí. Pěkně se ale při tom zapotila. A nejen proto, že od úterka doslova na kousky cupovali jednotlivé návrhy reformních zákonů občanští demokraté a komunisté. Situaci pěkně zdramatizoval sociální demokrat Josef Hojdar, jinak předseda hospodářského výboru sněmovny, který těsně před zahájením úterní debaty opustil poslanecký klub své strany a v podstatě tak eliminoval těsnou vládní většinu jednoho hlasu. Ve čtvrtek nakonec ale hlasoval pro návrhy kabinety, a tak si může premiér Vladimír Špidla alespoň na čas oddechnout. Vláda a premiér Vladimír Špidla, který s reformou spojil své setrvání v úřadu, ale vyhráno nemá. Politici se shodují v tom, že rozhodující bude až závěrečné čtení zákonů, které se uskuteční v září. Hojdar ale i někteří další sociální demokraté se obávají toho, že připravovaná reforma poškodí sociální demokracii a hodlají vznést řadu pozměňovacích návrhů. Premiér nicméně věří v konečný úspěch.

"Poslanecký klub se dohodl o způsobu, kterým bude projednávat pozměňovací návrhy, podrobně je bude projednávat koalice. Jsem optimista, protože debata jasně ukazuje, že navržená reforma je potřebná, že žádná jiná, která by byla vyvážená, k dispozici není."

Vladimír Špidla s ostatními členy vlády,  foto: ČTK
Chystaná reforma má zabránit zvyšujícím se deficitům rozpočtu a dalšímu zadlužování země. Stát by měl na výdajích do roku 2006 ušetřit zhruba 200 miliard korun a dodatečných příjmech z daní získat 70 miliard. Podle šéfa poslaneckého klubu občanských demokratů Vlastimila Tlustého ale není vládní záměr skutečnou reformou k nastartování hospodářského růstu v zemi.

"Domníváme se, že v reformě veřejných financí je ukryto tolik negativních vlivů pro občany a pro českou ekonomiku, že nepodpoříme nic, přestože nějaké drobné detaily nejsou úplně špatně. Ale poměr toho špatného k tomu dobrému je asi devadesát devět toho špatného a jedno procento toho dobrého."

ODS proto navrhuje svou vlastní představu budoucí finanční politiky státu. Alternativa se jmenuje "modrá šance" a slibuje zajistit efektivitu hospodářství v horizontu pěti až sedmi let. Jejím základem je srovnání všech daní na úroveň 15%, tedy model, se kterým ODS neuspěla v parlamentních volbách. Dalšími principy alternativní rozpočtové reformy jsou: deregulace nájemného, reforma systému sociálních dávek, zdravotnictví a důchodů. Mluvčí ODS Petr Husák objasnil Radiu Praha, v čem se návrh reformy Občanských demokratů liší od vládní reformy.

Martin Říman a Vlastimil Tlustý z ODS,  foto: ČTK
"Náš návrh reformy je jiný v tom, chce formou systémového snížení daní zabránit tomu, aby ekonomika byla dále dušená. Odlehčit jí, aby se vytvořil prostor pro růst. Na rozdíl od vládní reformy nechybí ani prorůstové prvky. Chceme, aby k ozdravění veřejných financí vedl růst ekonomiky. Kromě toho daňového systému musíme racionalizovat rozpočtovou soustavu, vytvořit reformu rozpočtových pravidel, dokončit deregulaci cen, reformu státních institucí, snížení počtů úředníků, ale začít diskusi i o počtu politických reprezentantů v Poslanecké sněmovně, v Senátu. To jsou ty zásadní momenty, kterými se lišíme od toho, co je nyní projednáváno v parlamentu."

Poslední den před parlamentními prázdninami byl ve sněmovně opravdu hektický. Kromě schválení jedenácti reformních zákonů rozhodli poslanci ještě o zdražení benzinu, cigaret a alkoholu, souhlasili s rozšíření NATO o sedm nových členů a navíc se stačili pohádat kvůli postupu policie po úterní tragické přestřelce v Litvínovicích u Českých Budějovic, při níž zahynuli tři tamní občané.

Manželé Špidlovi s krajany v Houstonu,  foto: ČTK
S jakou nostalgií asi vzpomínali premiér a jiní na nádherné chvíle strávené pár hodin před začátkem sněmovního dramatu za oceánem. Ze Spojených států se česká vládní delegace vrátila v pondělí. Premiér, ministr obrany a ministr zahraničí a podnikatelský doprovod jednali s americkými předními politiky, navazovali hospodářské kontakty a setkali se také s českými krajany ve státě Texas. Vládní delegaci se dostalo tak mimořádně vřelého přijetí, že si ho čeští politici po návratu asi cenili víc, než konkrétního obsahu jednání. Cyril Svoboda, ministr zahraničí, v hodnocení politického významu šestidenní cesty nešetřil chválou.

"Tato návštěva byla mimořádně úspěšná, opravdu mi-mo-řád-ně! Já někdy žertuji, že tam už nás mohl přijmout jenom pánbůh. Kromě něho nás přijali všichni. Hlavě státu se dostává někdy přijetí u viceprezidenta nebo prezidenta. Ale aby premiéra přijal prezident a zároveň viceprezident (což by mohlo jedno druhé nahradit), u jednání je ministr zahraničí Colin Powell a ještě se mnou sejde zvlášť a přijde na recepci České republiky, což se stalo poprvé v tomto roce, aby šel na nějakou recepci, jestliže máme přijetí u ostatních klíčových ministrů a zároveň reprezentanty Kongresu USA, tak to je velký politický kapitál. Tím se říká: my vám demonstrujeme, že jsme partneři. A takových zemí je málo, které toto mohou říct."

Ještě během pobytu ve Spojených státech se premiér choval jako tajemný hrad v Karpatech, když se ho novináři ptali, kdo bude novým ministrem spravedlnosti po odcházejícím Pavlu Rychetském. Teprve po návratu potvrdil Vladimír Špidla to, o čem si už dlouho cvrlikali i pověstní vrabci na střeše, totiž že tím vyvoleným má být jihočeský advokát Vladimír Papež. Špidla je přesvědčen o Papežových kvalitách navzdory faktu, že advokátovi byl nedávno odebrán řidičský průkaz za dopravní nehodu pod vlivem alkoholu.

Vladimír Papež,  foto: ČTK
"Pokud jde o komentáře, které se k tomu vážou, v personálním rozhodování hraje roli řada faktorů. Pro mně bylo důležité, že je to dlouholetý místopředseda Advokátní komory a má respekt ve svém prostředí, což je pro výkon ministra dobrý předpoklad. Všechny reference o jeho osobě vyznívají kladně."

Vladimír Papež neúspěšně kandidoval za ČSSD do Senátu v Českých Budějovicích. Podle informací Mladé fronty Dnes je dobrým známým premiéra Špidly, který je rovněž z jižních Čech a mohl by se stát Špidlovou oporou ve vládě. Původně měl Papeže posvětit v nové funkci prezident Václav Klaus už v úterý. Kvůli hospitalizaci prezidenta se ale jmenování odkládá.

Hned po příletu z USA si politici zaskočili na zasedání Bezpečnostní rady státu. Ta v pondělí schválila novou bezpečnostní strategii, která by měla chránit Českou republiku před největším nebezpečím, jako jsou teroristické útoky a zbraně hromadného ničení. Ministr zahraničí Cyril Svoboda současně odmítl, že by se Praha touto strategií jakkoli odkláněla od politiky OSN

"Způsob ohrožení se výrazně změnil. Terorismus a zbraně hromadného ničení dnes nejsou v rukou států, ale mnoha nestátních organizací různého typu a jsou pramenem ohrožení demokratických zemí. Stejně důležitá je druhá skutečnost, že ČR je součástí Severoatlantické aliance a vstupuje do Evropské unie. Tedy: nový typ ohrožení a postupující integrace. Ochrana před takovou hrozbou musí být pružná. Musí reagovat na měnící se svět. Samozřejmě se opíráme o mezinárodní řešení, o autoritu OSN, o členství v NATO, ale samozřejmě chceme, aby v případě selhání všech těchto diplomatických snah a aktivit bylo možné učinit jakési preventivní opatření, které povede k ochraně našich bezpečnostních zájmů. A zároveň ještě novinka: Klademe také důraz na velmi intenzivní informovanost, která musí jít i napříč naší strukturou vláda-kraje-obce-občané. Ta strategie se totiž zabývá i vnitřní bezpečností. To jsou nové prvky v té bezpečnostní strategii."

Návrh nové bezpečnostní strategie do září projednají příslušné výbory Poslanecké sněmovny i Senátu, teprve poté ji dostane na stůl celá vláda.

Pavel Rychetský,  foto: ČTK
Ta se také tento týden vyslovila proti zákazu interupcí. Nedoporučila proto parlamentu ke schválení návrh zákona, který předložila skupina lidoveckých poslanců a který předpokládá umělé přerušení těhotenství jen v případě znásilnění nebo ohrožení života ženy. Podle vicepremiéra Pavla Rychetského tento návrh neodpovídá řadě mezinárodních dokumentů - například rezolucím OSN o právech dítěte, mezi které patří i právo narodit se jako chtěné a vítané.

"I Rada Evropy vedle OSN považuje právo na svobodnou volbu v záležitostech reprodukce za nedílnou součást lidských práv. Vláda České republiky se domnívá, že dominantní v této otázce je právo ženy buď rozhodovat nebo alespoň mít plnohodnotnou účast na rozhodování o procesu probíhajícím v jejím těle."