Týden v ČR

Letečtí inspektoři odcházejí na místo neštěstí, foto: ČTK

Česko - britské vojenské cvičení poznamanala tragédie. Poblíž letiště v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku se zřítil britský vojenský vrtulník. Po dopadu na zem se vznítil a uhořelo v něm šest britských vojáků, kteří se účastnili cvičení Létající nosorožec.

Letečtí inspektoři odcházejí na místo neštěstí,  foto: ČTK
Česko - britské vojenské cvičení poznamanala tragédie. Poblíž letiště v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku se zřítil britský vojenský vrtulník. Po dopadu na zem se vznítil a uhořelo v něm šest britských vojáků, kteří se účastnili cvičení Létající nosorožec. Důvod nehody zatím není jasný. Podle svědků mohla být příčinou pádu kolize s elektrickým vedením. Nehody vrtulníků se na vojenských cvičeních podle bývalého velitele vzdušných sil České armády - generála Jana Vachka nestávají často, spíš výjimečně. Účastní se jich totiž dobře vycvičení piloti, kteří odpovídají svojí kvalifikací.

"Cvičení bývá vždycky vyvrcholení celoroční činnosti, takže na cvičeních létají dobře vycvičené osádky. Ale přesto se jednou za čas něco stane a bývají to u vrtulníků srážky například s terénními překážkami, s anténními stožáry, případně s vedením vysokého napětí, které například při západu slunce nebo při špatných světelných podmínkách se těžko vyhledává."

Vojenské cvičení bude pokračovat. Rozhodli o tom v pátek ráno představitelé obou armád. Do vyšetření příčin havárie se jej nezúčastní vrtulníky.

Nejistá je česká vojenská přítomnost v Iráku. Ministr zahraničí Cyril Svoboda na tiskové konferenci zdůraznil, že české firmy získaly při obnově země kontrakty za desítky milionů dolarů. Není si ale jist, jestli u Basry na jihu země zůstane necelá stovka českých vojenských policistů.

"To je otázka, která se bude diskutovat, protože je třeba připomenout, že ČR má jenom jeden rozpočet, má jenom jedny síly, má jenom jedny lidské zdroje a máme tři priority a to je Afghánistán, Balkán a Irák."

Ministr obrany Karel Kühnl považuje setrvání vojenských policistů v Iráku v příštím roce za velmi reálnou možnost. Případné prodloužení mise, která má skončit na konci letošního roku, spojil se zabezpečením Iráku v době tamních voleb, plánovaných na leden.

Český statistický úřad zveřejnil tento týden čísla, která vypovídají o stavu české ekonomiky. V srpnu znovu mírně přibylo nezaměstnaných. Míra nezaměstnanosti činí 10,2 desetiny procenta. Pozitivní na těchto výsledcích je fakt, že na pracovní úřady přišlo méně absolventů.

Boj s nezaměstnaností se zatím nedaří, ale roste průmyslová výroba. Růst zakázek pro domácí průmysl podle Heleny Horské z Raiffeseinbank naznačuje, že průmysl poroste vysokým tempem i v následujících měsících.

"Očekáváme, že letošní rok se zvýší objem průmyslové výroby o více než deset procent. Zlepší se rovněž obchodní bilance. Růst průmyslu je velmi dynamický a může znamenat, že přidaná hodnota v průmyslu poroste rychleji, než se původně očekávalo. Koruna má tedy důvod opatrně posilovat."

Také hrubý domácí produkt vykázal růst o 4,1 procenta. Jde o nejvyšší růst od posledního čtvrtletí roku 2000, oznámil statistický úřad. Výsledek je lepší než odhady analytiků. Podle jednoho z nich Vladimíra Pikory z Volksbank CZ je přiznivý také podrobnější pohled na hospodářský růst. Mírně klesla spotřeba domácností, naopak vzrostly investice.

Foto: Evropská komise
"Jednalo se zejména o průmysl a stavebnictví. My jsme už v minulých měsících viděli z jednotlivých čísel, že průmysl zažívá boom a stavebnictví také. Jinak, co se týče podrobnější struktury HDP, tak vidíme, že spotřeba domácností mírně zpomalila v porovnání s minulým kvartálem. To bylo dáno zejména tím, že nám rostly pomaleji mzdy než v minulém roce. Spotřeba domácností by pravděpodobně rostla ještě pomaleji, kdyby si domácnosti nezvykly na úvěry. Domácnosti si velmi vypůjčovaly a díky tomu také více utrácely."

O růstu investic svědčí informace vládní agentury Czechinvest právě v pátek ohlásila příchod dalšího zahraničního investora. Japonská společnost Daikin míří do Brna, kde vybuduje závod na výrobu kompresorů pro klimatizace a v první fázi vytvoří více než pět set pracovních míst.

Soud už vzal do vazby většinu z organizované devatenáctičlenné skupiny, která má podle policie na svědomí řadu zločinů na bohatých podnikatelích. Gang, v němž figurují i jeden bývalý a jeden současný důstojník Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, čelí obvinění ze dvou vražd, řady loupeží i jiných trestných činů z let 1996 až 2002. Údajně se obohatil o nejméně 46 milionů korun. Podle mluvčího policejního prezidia Davida Kubaláka si vybírali oběti mezi movitými podnikateli, starožitníky, směnárníky, přepadali osádky převážející tržby i kamiony s nákladem elektroniky, alkoholu či cigaret.

"Při jednání s oběťmi si počínali velice brutálně a neváhali je v některých případech i mučit. To, že měli přístup k informacím od policie jim velmi usnadňovalo zakrývání této trestné činnosti a oni toho velmi hbitě využívali."