Týden v ČR

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Vláda Petra Nečase utrpěla první významnou porážku v posledních dvou letech. Vládní koalici se ve středu nepodařilo prosadit konsolidační balíček, který obsahoval i zvýšení daně z přidané hodnoty /DPH/ od příštího roku na 15 a 21 procent. Koalice k přehlasování levicového Senátu potřebovala sto jeden hlas. Pro zvýšení DPH ale hlasovalo jen 94 poslanců, proti se jich postavilo 101.

Foto: ČTK
Na začátku týdne vyrazily po prázdninách děti poprvé do školy. Do lavic usedlo jeden milion dvě stě tisíc žáků. To je o 12 tisíc víc než loni. Do prvních tříd totiž nastupují silné ročníky. Naopak střední školy hlásí úbytek žáků. Na děti čeká řada novinek, třeba možnost zkrácení přestávek. Pozornost se však v polovině týdne obrátila na Poslaneckou sněmovnu. Vláda Petra Nečase utrpěla první významnou porážku v posledních dvou letech. Vládní koalici se ve středu nepodařilo prosadit konsolidační balíček, který obsahoval i zvýšení daně z přidané hodnoty /DPH/ od příštího roku na 15 a 21 procent. Koalice k přehlasování levicového Senátu potřebovala sto jeden hlas. Pro zvýšení DPH ale hlasovalo jen 94 poslanců, proti se jich postavilo 101. Bylo mezi nimi i šest poslanců vládní Občanské demokratické strany, připustil po hlasování premiér a předseda ODS Petr Nečas:

"Občanská demokratická strana právě porušila koaliční dohodu. Je třeba férově říci, že tomu tak skutečně je."

Petr Nečas,  foto: ČTK
Proti vládnímu balíčku hlasovali poslanci ODS, kteří měli již dříve spory s předsedou své strany Petrem Nečasem a patří k jeho odpůrcům. Premiér Nečas připomněl, že bez schválení konsolidačního balíčku by státnímu rozpočtu v příštím roce chybělo 25 miliard korun. Připustil drobné změny v návrhu, které by ovšem musely být koaličně dohodnuté:

"Vždy platí to, že je možné dosáhnout dohody o změnách vládního návrhu, ale opět tak, že bude dosaženo koaliční shody. To znamená, že se na případných změnách shodnou všechny tři koaliční strany."

Vláda se rozhodla předložit sněmovně balíček znovu a spojí s ním hlasování o důvěře. Podle ministra financí Miroslava Kalouska /TOP 09/ na schválení rozpočtu, který s balíčkem počítá, závisí důvěryhodnost České republiky u mezinárodních institucí a na finančních trzích:

Bohuslav Sobotka,  foto: ČTK
"Bez změn rozpočtové legislativy snižování deficitů v této situaci není možné. Mne žádná síla na světě nepřinutí, abych předložil rozpočet s vyšším deficitem, než jsem předložil."

Proti konsolidačnímu balíčku ve sněmovně hlasovala celá opozice, tedy sociální demokraté, komunisté a Věci veřejné. Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka tvrdí, že vláda Petra Nečase by rozkol uvnitř ODS měla rychle vyřešit nebo okamžitě skončit:

"Vláda, která není schopna prosadit rozpočet opřený o relevantní příjmy a výdaje, tak nemůže dále vládnout. Byl by to velký hazard vůči České republice. Já doufám, že se ČR nestane obětí mocenského boje uvnitř ODS, že ODS si tu věc vyřeší. Pokud to nebude schopna vyřešit, měla by se dohodnout se sociální demokracií na uspořádání nových voleb do Poslanecké sněmovny."

Miroslav Kalousek a Karolína Peake,  foto: ČTK
Místopředsedkyně vlády za stranu LIDEM Karolína Peake už ve středu uvedla, že pokud nebude schváleno zvýšení DPH, její strana nepodpoří církevní restituce. Vysvětluje to tím, že v opačném případě by na výdajové stránce rozpočtu chyběly státu na restituce peníze:

"Není to žádné lavírování. Je to o tom, že je to velký výdaj. Jako si člověk nepořizuje nové auto nebo dům, když zrovna přišel o zaměstnání, tak pokud jsme si neschválili konsolidační balíček, pak bychom ten velký výdaj měli ponechat až na hlasování v té další fázi."

Sněmovna projednávání církevních restitucí odložila. O nové podobě majetkového vyrovnání chce jednat ČSSD.


Ilustrační foto: Filip Jandourek,  Český rozhlas
České věznice už by nemusely být tak přeplněné jako doposud. Sněmovna přehlasovala senátní veto vládního návrhu, který má situaci ve vězeňství řešit. Počítá s častějším využíváním domácího vězení nebo podmínečného propouštění za méně závažné zločiny. To se nelíbí opozici. Obává se, že kvůli vládním úsporám poroste kriminalita. To ministr spravedlnosti za ODS Pavel Blažek odmítá. Nechce také, aby se změny ve vězeňství spojovaly jen s penězi.

"Já bych byl nerad, aby to vypadalo, že se všechno dělá kvůli ekonomice. Je to evropský trend, kdy se mění trestní politika. Ustupuje se od příliš tvrdých trestů. Základním trendem by měla být cesta k nápravě toho pachatele a ono se ukazuje, že pobyt ve věznici k tomu často přispívá méně než dost možná jiné možnosti."

V Česku bylo podle srpnových údajů přes 23.200 vězňů na 20.700 míst ve věznicích.


Důchodcům od ledna pomaleji porostou penze. Nově se jim budou navyšovat jen o třetinu růstu mezd a třetinu inflace. Vládě se ve sněmovně podařilo i přes odpor opozice přehlasovat Senát a prosadit první z úsporných opatřeních. Podle opozice ale opatření ještě víc zhorší už tak špatnou situaci českých důchodců. Podle šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky je zákon asociální:

"To je jeden z nejhorších návrhů, který tato vláda předložila. Především v situaci, kdy se senioři musí potýkat se zvyšováním cen léků, kdy se zdražují nájmy, rostou ceny potravin, kdy se zvyšuje jízdné ve veřejné dopravě, tak se ocitají v sociálně velmi obtížné situaci."

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek kritiku odmítá. Podle něj sociálně demokratické vlády zvyšovaly důchody tak, že je to pro českou ekonomiku neúnosné. Rada seniorů se už obrátila na prezidenta republiky Václava Klause s žádostí, aby zákon, který má zpomalit růst penzí, vetoval.


Sídlo Agentury pro evropský globální navigační satelitní systém,  foto: ČTK
Česko se stalo hlavním městem evropské satelitní navigace. V pražských Holešovicích se otevřela centrála řízení evropského navigačního systému Galileo. Odborníci odtud budou řídit administrativní chod systému. Plně funkční má být Galileo do roku 2017. Oproti americkému systému GPS má být výrazně přesnější, říká ředitel České kosmické kanceláře Jan Kolář:

"GPS dneska poskytuje pro civilisty přesnost řádově desítky metrů, u Galilea by se to mělo posunout pod těch deset metrů. Využití by bylo zejména v dopravě. Předpokládá se, že by se tak dalo řídit přistání letadel, že by se daly řídit i vlaky. Proto jsou požadavky na bezpečnost velice vysoké. Pro tento účel jsou družice vybaveny tzv. pojistkou bezpečnosti. Ony samy budou uživatele upozorňovat na to, že něco není v pořádku a aby se tedy podle nich neřídil."

V roce 2014 bude na oběžné dráze nejméně 18 z celkem 30 družic. V současnosti jsou k dispozici dvě a 10. října přibudou dvě další. Podle ministra dopravy Pavla Dobeše je otevření centra důležité nejen z hlediska prestiže České republiky v EU, ale jeho činnost bude mít pro Česko také pozitivní ekonomický přínos.


David Rath
Rušno bylo tento týden i co se týče různých obvinění a soudních sporů. Sněmovní mandátový a imunitní výbor podle očekávání doporučil poslancům vydat Davida Ratha k dalšímu stíhání. A ti ho v pátek vydali. Poslanec a bývalý středočeský hejtman už je obviněn pro údajné úplatkářství v souvislosti s opravou buštěhradského zámku. Nyní se jednalo o případ údajných úplatků při nákupu vybavení pro středočeské nemocnice. Rath před výborem sám uvedl, že chce být vydán, vinu ale popírá. V tiskovém prohlášení sdělil, že nikdy žádné peníze nevzal. V pozadí vidí ministra vnitra Jana Kubiceho.

Soud poslal do vazby náměstka ústecké hejtmanky Pavla Koudu /dříve ČSSD/. Koudu a další tři lidi zadržela v úterý polici kvůli podezření, že se podíleli na machinacích s evropskými dotacemi. Ředitel útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta řekl, z čeho jsou podezřelí:

"Měli se dopustit maření výkonu úřední osoby a zneužití čerpání fondů z EU. Jedná se o šest osob. Z toho čtyři muže, dvě ženy."

Policie obvinila i primátora Českých Budějovic Juraje Thomu z Hnutí Občané pro Budějovice ze zneužití pravomoci při podpisu dodatku ke smlouvě o dodávce počítačového zařízení.


Josef Váňa,  foto: ČTK
V Česku měl tento týden premiéru dokument Váňa, který přibližuje zákulisí dostihového sportu a také nezlomnou vůli slavného českého žokeje - Josefa Váňi. Natočil ho režisér Jakub Wagner. Váňa prozradil, jak je s vyzněním snímku spokojen:

"Tam je vidět, jak člověk stárne, jak jsem v 35 letech byl pěknej kluk a dnes, když se člověk podívá do zrcadla, jaký je v tom hrozný rozdíl. Ale celý život jsem bojoval, dřel a makal. Tenkrát, když jsem ty Pardubické se Železníkem vyhrával, tak dneska se ty dostihy jezdí trochu jinak. To znamená rychleji a tvrději. Tenkrát to nebyla až zas taková hrůza."


Miroslav Zikmund
Vzniká i další celovečerní dokument věnovaný slavnému Čechovi. Zachytí životní osudy cestovatele Miroslava Zikmunda, který se svým kolegou Jiřím Hanzelkou podnikl cesty do mnoha zemí. Snímek nazvaný Století Miroslava Zikmunda natáčí režisér Petr Horký, podkladem mu jsou Zikmundovy deníky, které si cestovatel píše každodenně od svých šesti let a zaplnil jimi již tři skříně.