Týden v ČR

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Za mimořádně přísných bezpečnostních opatření byl v Praze v pondělí otevřen Institut Cervantes, zahraniční kulturně osvětová instituce propagující hispánskou kulturu a španělštinu. Opatření si vynutila přítomnost členů španělské královské rodiny prince Felipeho a princezny Letizie na slavnostním aktu. Praha je tak od nynějška 44. městem světa, kde Instituto Cervantes působí.

Miroslav Grebeníček, foto: ČTK
Předseda českých komunistů Miroslav Grebeníček po 12 letech v čele strany končí. Neshodne se prý s některými členy na tom, kam se má strana ubírat. Když třeba před pár měsíci místopředseda Jiří Dolejš navrhl, aby se komunisté omluvili za zločiny, které strana před rokem 1989 napáchala, Grebeníček to smetl ze stolu s tím, že je důležitější, co dělá KSČM pro občany nyní a v budoucnosti. Osmapadesátiletý Grebeníček razil mezi komunisty konzervativní směr. Jak uvedl politolog Bohumil Doležal, na jeho odchod tlačili především mladší kolegové.

"Reaguje na tendence, které zřejmě ve straně v poslední době sílí, aby se strana alespoň formálně nějak reformovala a v té souvislosti také distancovala od své minulosti. Tyto tendence prosazují lidé z vedení, kteří mají zájem na tom, aby se KSČM mohla případně také podílet na vládě a mohla zasednout v různých funkcích, které jí až do teď pro její strnulý postoj zůstávaly uzavřeny."

A kdo Grebeníčka nahradí? Nejvážnějším kandidátem je současný místopředseda strany Vojtěch Filip. Podle politologů by však tato změna neznamenala prakticky nic. Filip je podle nich uhlazenější a usměvavější Grebeníček. Možná je však i varianta, že širší vedení strany, kde mají převahu lidé z regionů, může Grebeníčka vyzvat, aby ve funkci zůstal a další sjezd je až v roce 2008.


Tento týden pokračovalo pátrání po uprchlém miliardáři Radovanovi Krejčířovi, který se i se svou rodinou skrývá na Seychelách. Začala se o něj zajímat i tamní policie, kterou přesvědčil argument, že Krejčíř není stíhán pouze kvůli finančním záležitostem, ale také kvůli údajnému plánování vraždy celníka. Manželé Krejčířovi mají od roku 1996 seychelské občanství. To bylo tehdy možné koupit za zhruba 25 tisíc dolarů. Přesto ministerstvo spravedlnosti začalo se seychelskou stranou jednat o Krejčířově vydání. Více informací má mluvčí ministerstva spravedlnosti Petr Dimun:

"V této věci už na jedné straně jednáme o smlouvě o vydávání těchto osob, na straně druhé provádíme sondáže ohledně toho, jaké smluvní závazky jsou vázány seychelskou stranou vůči České republice, popřípadě vůči jiným státům ohledně vydávání osob. A zároveň připravujeme tzv. vydávací žádost o vydání pana Krejčíře ze Seychel. To znamená, že se po několika liniích snažíme uspět v tom, abychom pana Krejčíře dostali do České republiky."

Na Seychely vyrazil také speciální policejní tým, který jedná s místními orgány. To potvrzuje i mluvčí policejního prezidia Blanka Kosinová. Radovan Krejčíř je zatím klidný díky tomu, že má seychelské občanství. V historii Seychel se totiž ještě nestalo, že by byl občan, po němž se pátralo, vydán. Vždy se ale jednalo o trestné činy s finančním podtextem, ne o přípravu vraždy.


Stomatologové bijí na poplach. Pokud se prý něco nezmění, do deseti let zmizí třetina zubařských ordinací v Česku a dostupnost zubní péče pro pacienty se zhorší. Přitom už teď je hlavně ve větších městech problém najít dobrého zubaře, který ještě přijímá nové pacienty. Vysoké školy opouští ročně 120 nových stomatologů, do penze jich ale jen z loňska na letošek odešlo desetkrát tolik. Pokud se nepříznivý trend nezmění, dostupnost péče se v příštích letech výrazně zhorší - varuje prezident stomatologické komory Jiří Pekárek.

"Ve chvíli, kdy bude nedostatek zubních lékařů, se stane to, že ne všichni budou mít svého ošetřujícího zubního lékaře a budou odkázáni při bolesti dejme tomu na pohotovost. A my začneme dělat válečnou chirurgii. Budeme jenom tahat zuby a to není úkolem moderního zubního lékařství."

Zájem o stomatologii je velký, ale přijímání většího počtu studentů brání peníze. Pracuje se totiž s drahými materiály. Výuka stomatologie je tak finančně zhruba čtyřikrát náročnější než je tomu u jiných oborů medicíny. Premiér Paroubek se po setkání s delegací stomatologické komory nechal slyšet, že peníze na studenty by měly být k dispozici.


Za mimořádně přísných bezpečnostních opatření byl v Praze v pondělí otevřen Institut Cervantes, zahraniční kulturně osvětová instituce propagující hispánskou kulturu a španělštinu. Opatření si vynutila přítomnost členů španělské královské rodiny prince Felipeho a princezny Letizie na slavnostním aktu. Praha je tak od nynějška 44. městem světa, kde Instituto Cervantes působí. Nové kulturní centrum sídlí v historickém centru Prahy. Kromě výukových programů hodlá zprostředkovávat kulturní výměnu, uvedl ředitel César Antonio Molina.

"Chceme klást důraz hlavně na současnou kulturu a umění. Nechceme se vychloubat tím, že jsme starobylá iberoamerická kultura, protože vy také nežijete jenom tím, že Praha je magická, že je to Kafkova Praha. My sem budeme přivážet zejména současné latinskoamerické umělce, ale i vědce, lingvisty, architekty, aby se ty dva národy poznaly v tom, v čem v současnosti žijí. A velký důraz budeme klást na tzv. multikulturalismus."