Týden v ČR

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Česká republika posiluje kvůli útokům v Británii policejní hlídky. Lépe střeženo je metro, letiště, železnice, obchodní domy a vládní budovy. Pod větší ochranou je i Rádio Svobodná Evropa. Podle Bezpečnostní informační služby Česku nebezpečí nehrozí. Vláda Jiřího Paroubka teroristický útok v Londýně odsoudila.

Foto: ČTK
Česká republika posiluje kvůli útokům v Británii policejní hlídky. Lépe střeženo je metro, letiště, železnice, obchodní domy a vládní budovy. Pod větší ochranou je i Rádio Svobodná Evropa. Podle Bezpečnostní informační služby Česku nebezpečí nehrozí. Vláda Jiřího Paroubka teroristický útok v Londýně odsoudila.

"Vláda České republiky odsuzuje barbarský teroristický útok vůči civilnímu obyvatelstvu města Londýna. Vyjadřuje vládě a občanům Velké Británie a Severního Irska soustrast k obětem na lidských životech. Zároveň vyjadřuje plnou solidaritu boji s terorismem."

Teroristické útoky, které před čtvrtečním polednem otřásly centrem Londýna, si vyžádaly přes 50 mrtvých a stovky zraněných. K výbuchům v metru a v autobuse se přihlásila islamistická Tajná skupina džihádu a Al-Káidy v Evropě.


Další ze série poruch na letadlech armádní letky překazila zahraniční cestu člena vlády. Ministr zahraničí Cyril Svoboda směřoval na oficiální návštěvu několika latinsko amerických států. Letadlo TU 154 s ním a delegací podnikatelů na palubě muselo nouzově přistát v Mauretánii. Mělo poruchu na jednom ze tří hydraulických systémů. Nečekanou zastávku využil ministr k setkání s mauretánským partnerem Muhamedem Validem Belelem. Na pomoc ministrovi přiletěl z Prahy náhradní letoun. K tomu Cyril Svoboda řekl:

"Je to zkrátka ukázka toho, že hlava státu a ministři létají v letadlech, které už vůbec neodpovídají standardům, které jsou běžné, na rozdíl od občanů, kteří létají komerčními linkami v těch bezpečných letadlech, zkrátka je to střet mezi moderními letadly a šrotem."

Ministr byl v Africe ještě v době, kdy měl být podle původního cestovního plánu v Brazílii a chystat se na odlet do Kolumbie. Šlo o zásadní část návštěvy pro českou podnikatelskou delegaci, která měla dojednávat potenciální zbrojní zakázky a společný podnik na těžbu uhlí, na něž je Kolumbie bohatá. Šéfovi české diplomacie se něco takového stalo během posledních osmi měsíců už počtvrté, pokaždé na významné zahraniční cestě.


Spor nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešové s ministerstvem spravedlnosti se opět vyhrotil. Ministr spravedlnosti Pavel Němec chtěl provést prověrku státních zástupců kvůli podezření, že část z nich je nekompetentních. Odstupující státní zástupce Radek Ondruš totiž v televizi Nova tvrdil, že kromě ovlivňování trestních řízení a kriminalizování určitých skupin lidí nabíralo Nejvyšší státní zastupitelství do řad státních zástupců nekompetentní lidi. Údajně mezi nimi byli i ti, kteří se za minulého režimu podíleli na zavírání disidentů. Když televize Nova zjišťovala názor Nejvyššího státního zastupiteství, Benešová prověrku odmítla. Na obrazovce ovšem z jejích úst zároveň zaznělo i to, že mluvčí ministerstva Petr Dimun podplatil 50 tisíci reportéry Novy. Za to měli údajně natočit materiál, který nejvyšší státní zástupkyni staví do nepříznivého světla. Dimun obvinění důrazně odmítl. Do věci se vložil i premiér Jiří Paroubek. Chce, aby Benešová svá tvrzení o uplácení reportéra televize Nova dokázala.

"Pokud to tak není a paní státní zástupkyně toto řekla nepodloženě, tak se domnívám, že by neměla zůstat ve své pozici."

Nejvyšší státní zástupkyně však důkazy nemá. Ve čtvrtečních Lidových novinách tvrdila, že ministr spravedlnosti Pavel Němec a jeho mluvčí Petr Dimun usilují o její odchod. O několik hodin později uznala, že výrokem o uplácení reportéra televize Nova pochybila.


Robert Redford,  foto: ČTK
Jubilejní 40. karlovarský filmový festival lámal rekordy. Už tři dny před koncem festivalu hlásili z pokladen bezmála 120 tisíc prodaných vstupenek. Začátek festivalu byl ve znamení příjezdu hvězd - přijeli a cenu Křišťálový globus převzali Robert Redford, Sharon Stone a Liv Ullmann. Globus získal také český režisér Jiří Krejčík. Festival zažil stejná bezpečnostní opatření jako ve francouzském Cannes, ale i davové šílenství ve stylu hollywoodských premiér. Dlouhé desítky minut vydržel dav dvou set lidí čekat například na Sharon Stone před obchodem se starožitnostmi. Ta prozradila proč si ceny z českého festivalu cení:

"Je to pro mě opravdu velká čest především proto, že vaše země má pro mě hluboký význam a to hlavně kvůli vaší sametové revoluci. Víte, já jsem pacifistka a tak oceňuji způsob, jakým revoluce proběhla. Jsem hrdá na to, že dostávám cenu v zemi, kde umění a politika se tak dobře doplňují."

Festival v Karlových Varech nabídl v průběhu devíti dnů přes 220 filmů.