U komunistů vše postaru

filip_vojtech.jpg
0:00
/
0:00

Komunisté se na dvoudenním sjezdu v Hradci Králové rozhodli, že nebudou výrazně měnit svůj dosavadní kurz. Politici z ostatních parlamentních stran žádné změny ve směřování KSČM neočekávají. Na část sjezdových výroků staronového předsedy této strany Vojtěcha Filipa však reagovali.

Dvoudenní diskuse na sjezdu ukázala, že názory na další směřování strany se uvnitř KSČM různí. Někteří kritici současnému vedení vyčítali uzavřenost hlasům zdola, odklon od hodnot "skutečné levice", z KSČM se podle těchto hlasů stává "béčko ČSSD". Oponenti naopak míní, že stranické špičky si počínají dobře a v rámci možností dokážou efektivně prosazovat zájmy komunistických voličů. Šéf strany komunistů Vojtěch Filip po jednání řekl, která rozhodnutí sjezdu mu připadají zásadní:

"Co považujeme za důležité z těch rezolucí a deklarací sjezdu je zejména obrat k občanské veřejnosti, ať už jde o rezoluci týkající se našeho postoje k tzv. reformnímu balíku, a potom také výzvu k akční jednotě levice."

O spolupráci se sociálními demokraty na nejvyšší politické úrovni ale komunisté neuvažují. Podle Vojtěcha Filip jeho strana nebude nikomu nadbíhat:

"Na nejvyšší úrovni asi spolupracovat nebudeme, protože v sociální demokracii platí tzv. bohumínské usnesení a my nebudeme 'béčko' sociální demokracie. My jsme suverénní politická strana a o koalicích se rozhoduje po volbách podle výsledků. My prostě nebudeme nikomu nadbíhat. Nám spíše vadí, že sociální demokracie toto používá jako výmluvu než omluvu. Panu Paroubkovi názory na minulost nevadily v době, kdy potřeboval naše hlasy ve sněmovně, když byl předseda vlády, a náhle mu to vadí. Opravdu to neberu jako omluvu, ale jako výmluvu."

Místopředsedu sociální demokracie Zdeňka Škromacha tato kritika nijak nepřekvapila:

"Já myslím, že komunisté dlouhodobě hledají nějakou svou pozici a sociální demokracie jim určitě brání v určitém rozletu. Takže výpady vůči sociální demokracii byly mnohdy silnější než například vůči naprosto konkurenční a pravicové ODS."

Cyril Svoboda
Vojtěch Filip také řekl, že komunisté nemusí měnit svůj postoj k minulosti, protože v posledních letech jsou nejdemokratičtější stranou u nás. Lidovec a ministr vlády Cyril Svoboda to považuje za nonsens:

"To, co říká Vojtěch Filip podle mne je hloupost. Neexistuje žádná nejdemokratičtější strana, a proto je to hlavní omyl a blud. Nejdemokratičtější proč? Že se tam hlasuje, nebo že se tam neperou, nebo něco takového? To nedává demokratičnosti té strany žádný charakter. Hlasovalo se i za socialismu. Důležité je, o co strana usiluje, a komunisté usilují o naše stažení ze Severoatlantické aliance, nechtějí, abychom byli v euroatlantickém prostoru, no a to je samozřejmě proti principům demokracie. To znamená, že to, co říká Vojtěch Filip, je nonsens."

Podobně hodnotí sjezd i slova Vojtěcha Filipa místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová:

Miroslava Němcová
"Podle mne ukázal, že komunistická strana zůstala tam, kde byla a nepohnula se ani o krok vpřed směrem k té modernizaci, kterou proklamovala. Čili zůstává to ta stará komunistická strana se všemi negativy tak, jak ji známe z minulosti. Pan předseda Filip má někdy zvláštní až zvrácený smysl pro humor. Neumím si jinak jeho slova vysvětlit, protože jestli k něčemu mají hodně daleko, tak je to právě k tomu, aby se stali opravdu demokratickou stranou."

Nejostřeji reagovali zelení, o nichž Vojtěch Filip hovořil jako o "užitečných idiotech". Podle místopředsedkyně zelených Dany Kuchtové by takové výrazy neměli předsedové stran vůbec používat:

"To je vulgarismus, který zkrátka do veřejné sféry vůbec nepatří, a je politováníhodné, že pan Filip toto slovo zvolil. Nebudeme vůbec diskutovat o tom, jestli bereme jeho slova vážně. Strana zelených je v politickém středu a je ochotná spolupracovat jak s ODS, KDU-ČSL, samozřejmě i s ČSSD a s komunisty na jednotlivých tématech. Pokud ovšem čelný představitel této strany se bude vyjadřovat o Straně zelených takto, můžeme mít problém spolupracovat i na konkrétních tématech."

Setkání příznivců KSČM 1.května 2008
Jedním z problémů komunistické strany v současnosti je vzhledem k vysokému věkovému průměru úbytek členské základny. V závěru roku 1992 bylo komunistů téměř 355 tisíc, ke konci loňského roku zbývalo 77 tisíc členů. Mezi komunisty je stále největší procento důchodců - kolem 67 procent.

Pro mladé lidi podle politologa Petra Justa může být KSČM více zajímavá jen ve chvíli, kdyby se dokázala více otevřít a modernizovat. To se však podle něj zatím nestalo. Politolog Zdeněk Zbořil tvrdí, že komunisté mohou pro vstup do strany získat zejména mladé lidi, kteří nebudou příliš spokojení se současným politickým stavem v Česku.

Jak dlouho ještě budou komunisté reálnou silou na české politické scéně? Na to jsem se před časem zeptal komentátorky Lidových novin Petrušky Šustrové:

"To záleží přece na tom, jakou dostanou příležitost. A velmi se obávám, že v případě, že jim sociální demokracie, až vystřídá u moci občanské demokraty a jejich koalici, tu příležitost dá. A pokud jim ji dá, tak se obávám, že se znovu přesvědčí, jako se vždycky sociální demokraté přesvědčili, že to je spojenectví, které je pro ně zhoubné, protože potom se ukáže, že ty ideály, které mají dejme tomu společné, dokážou komunisté propagovat a prosazovat daleko lépe. A myslím si, že potom sociální demokracii, která zdaleka není ideově, personálně ani organizačně tak pevná, potlačí a ovládnou tu levou část politického spektra. Pro mne je to vidina strašlivá a děsivá, i když, jak říkám, teror padesátých let, ten způsob cenzury, který jsme my starší zažili v letech sedmdesátých a osmdesátých, to už se opakovat nebude."