Události

Братислава

Letos poprvé se mohou voleb do Poslanecké sněmovny České republiky zúčastnit i Češi žijící v zahraničí. Průběh voleb v hlavním městě Slovenska Bratislavě sledovala Milena Štráfeldová.

Bratislava
"Na Slovensku trvale žije asi 15 tisíc občanů. K historicky prvním volbám se ale přihlásili jen necelé tři stovky našich krajanů. Z toho asi 70 volilo na konzulátě v Košicích. Zbytek mohl své hlasy do dolní komory parlamentu mohl své hlasy odevzdat na českém zastupitelském úřadě v Bratislavě. Důvodů k nízké účasti krajanů ve volbách je hned několik. Mnoho Čechů žijících na Slovensku dosud volilo tak, že zkrátka přejelo hranici a odvolilo v nejbližším městě na Moravě, například v Břeclavi. To jim ale nový volební zákon neumožňuje. Naši krajané se naopak museli nejpozději do 5. května k volbám zaregistrovat prostřednictvím našeho velvyslanectví. Zdaleka ne všichni ale o své nové povinnosti věděli. I když tato informace proběhla ve slovenských médiích, přišlo už během prvních hodin voleb na velvyslanectví několik lidí, kteří zaregistrováni nebyli a volit tedy nemohli. Došlo i na konflikty s pracovníky zastupitelského úřadu. Dalším důvodem neúčasti ve volbách je i vzdálenost jejich bydliště od slovenského hlavního města, nebo výše notářských poplatků za ověřování nezbytných dokladů. Řada našich krajanů, se kterými jsem při volbách mohla mluvit, samotnou možnost zúčastnit se voleb naopak oceňovala. Díky dvojímu občanství, které prosadila Zemanova vláda, volili tak vůbec poprvé. Při rozdělení federace v roce 1993 si totiž Češi zaměstnaní ve státních úřadech, školství a zdravotnictví museli vzít slovenské občanství. Teprve Zemanův kabinet jim umožnil získat i občanství české. Přesto by většina oslovených přivítala, kdyby se příště volilo korespondenčně. Stejný názor po zkušenostech s nízkou účastí ve volbách má i český velvyslanec v Bratislavě Rudolf Slánský nebo zástupci krajanských spolků na Slovensku. Voleb do sněmovny se zúčastnili především krajané starší a střední generace. Zájem mladých lidí byl minimální. Podle svého vyjádření dávali svůj hlas zřejmě levému středu. U sociální demokracie oceňovali právě to, že zavedla dvojí občanství."