UNESCO není spokojeno s návrhy výškových staveb v Praze

Pankrac

UNESCO, které sestavuje prestižní seznamy památek, je znepokojeno návrhy výškových staveb v Praze. A výstraha je to vážná - pokud mrakodrapy zničí panoráma Prahy, existuje možnost, že město na seznamu chráněných památek končí. Výbor světového dědictví požaduje do 1. února 2008 po českém státu zprávy, jak o památku - tedy o centrum Prahy - pečuje a jak se staví k plánu výškových budov. Ty mají vyrůst na dvou místech.

Tím prvním je pankrácká pláň. Už z doby socialismu tu stojí tři výškové domy a mezi nimi leží tržnice. Místo vypadá poměrně neuspořádaně a občas trčící výškový dům působí podivně. Společnost, která tu chce stavět, tvrdí, že jejich projekty dostavbu harmonicky doplňují. Na podnět občanských sdružení se plánovanými mrakodrapy zabýval i výbor UNESCO.

"UNESCO nám dostavbu Pankráce doslova nezakázalo,"

uvedla pro televizi NOVA Marcela Žižková - mluvčí ministerstva kultury. To nyní o stavbách rozhoduje. Pokud úřady mrakodrapy na Pankráci odsouhlasí, bude to určitý precedent. Pak už nebude problém schválit další, uvedl Předseda českého komitétu Mezinárodní rady památek a sídel Josef Štulc v narážce na další návrhy mrakodrapů v Holešovicích.

"UNESCO partnery, kteří si neváží zápisu, teď už daleko vážněji varuje a následně vyškrtne."

Čtyřicetipatrové mrakodrapy v Holešovicích mají měřit 150 metrů. Vypadají jakoby k sobě nakloněná dvojčata. S jejich výškou vyjádřil v televizi Nova velkou nespokojenost Klub Za starou Prahu.

"Stavba, která by byla ve vyšší nadmořské výšce, než třeba věž katedrály sv. Víta, by nevratně změnila měřítko města,"

uvedl za klub Richard Biegel. Praha stojí podle jeho slov na zásadní křižovatce. Jestliže v případě mrakodrapů na Pankráci by se jednalo o narušení panoramatu města, pak v Holešovicích se výškovými stavbami již rozbíjí město jako takové. Nesouhlasí s argumentací typu, že pokud město neporoste do výšky, zemře.

Praha zatím - 15 let po zápisu na seznam UNESCO - nemá schválený regulační plán. Jak uvedl šéf pražských památkářů Jan Kněžínek, útvar hlavního architekta nyní pracuje na studii toho, do jaké výšky lze v jednotlivých částech Prahy stavět. Do ní zapracuje i názory z jednání výboru UNESCO. Studie má být hotová do podzimu, aby mohla být v únoru také prezentována výboru UNESCO. Bude to první dokument podobného typu, a zásadně ovlivní i realitní trh.

"Je otázka, jestli se nebudou stavět výškové budovy někdy na horizontu Žižkova, Jižního Města, Modřanska, Holešovic,"

dodal Jan Kněžínek. Úplný zákaz výškových budov by podle odborníků nebyl správný. Komisaři z UNESCO přijedou do Prahy v únoru a posoudí, co s výhledem přes střechy historických domů provedou plánované výškové stavby na Pankráci a v Holešovicích. Zachovalé historické panoráma je totiž jednou z hodnot, kvůli které je Praha na seznamu památek zapsána. Vyškrtnutí ze seznamu by Prahu poškodilo i ekonomicky, například turistický ruch. Na červené listině už byla například za moderní výstavbu v centru města Vídeň, Drážďany UNESCO pozlobily novým mostem, který by podle odborníků narušil barokní siluetu města.