Unikátní penzijní archiv má 27 kilometrů zásuvek

foto: www.cssz.cz
0:00
/
0:00

Česká správa sociálního zabezpečení se pyšní unikátním archivem se 27 kilometry zásuvek, který nemá v Evropě obdobu. V 9000 třímetrových "šuplících" jsou ukryty nejen podklady pro nynější či budoucí penze, ale i důchodové dokumenty z doby kolem roku 1890. Více informací má Zdeňka Kuchyňová.

Archiv, který patří k národním kulturním památkám, vybudovala v roce 1936 pražská firma Podhajský z Hostivaře. Jak takový obří achriv vlastně vypadá, to je otázka pro Alenu Fraňkovou.

"Laik si může představit 8 metrů vysokou a 142 metrů dlouhou stěnu, která v sobě uchovává asi 9 tisíc třímetrových kovových šuplíků. Celý archív potom v sobě skrývá desítky milionů dokumentů. Pokud je potřeba některý z nich vyhledat, pracovnice vyjede výtahem k příslušnému šuplíku, zaznamená, kam bude obálka doručena a připraví obálku s tím dokumentem k expedici."

To je však už historie, protože v minulých letech proběhla digitalizace papírových podkladů. Technické zařízení archivu je však stále funkční, protože lidé narození do roku 1935 zde ještě mají svoje dokumenty, které je potřeba čas od času vyhledat. Jedinečný archiv si chodí prohlédnout i zajímavé návštěvy.

Miloš Zeman | Foto: Zdeněk Vališ,  Radio Prague International
"Tento archiv je skutečně důkazem umu a dovednosti českých techniků. Mají o něj zájem jednak filmaři, jednak odborníci, architekti a samozřejmě také vzácné návštěvy. Když skončila digitalizace dokumentů, tak přijel bývalý premiér pan Zeman, nedávno zde byl na návštěvě francouzský ministr pro vědu a techniku a samozřejmě přicházejí také dokumentaristé filmaři ze zahraničí. Měli jsme tu loni pracovníky filmu z Austrálie."

Archiv se tak v posledních letech stal pro významné politické a zahraniční návštěvy doslova atrakcí. Už vzpomínaný expremiér Miloš Zeman se dokonce v kabince kolem šuplíčků povozil. Z 33 milionů materiálů v archivu jich na digitalizaci čekají ještě tři miliony. Na skartaci pak evidenční materiály čekají 50 let.