Unikátní velikonoční pohlednice z první světové války

pohlednice3.jpg

Vajíčka, pomlázky, kraslice, to vše k Velikonocům neodmyslitelně patří. Ale co takové velikonoční pozdravy a pohlednice? To je tradice, která trvá nepřetržitě od 19. století až dodnes. A právě výstavu pohlednic nabízí muzeum v Olomouci. Jaké jsou jejcih motivy a jsou mezi nimi také některé unikáty, to je otázka pro Zdeňku Kuchyňovou.

Vždycky, když se blíží Velikonoce, čekám, jaká pohlednice na mě vykoukne z poštovní schránky. Některé, velmi povedené, mám dokonce schované. Je pravda, že mi přicházejí většinou od starších příbuzných. Možná časem vymizí, ale byla by to škoda, protože pohlednice k Velikonocům se posílají už od konce 19. století. Jak uvedla jedna z kurátorek výstavy Veronika Hrbáčková, motivy českých pohlednic jsou na rozdíl od jiných zemí úžasně rozmanité.

"Například v Německu to byl vždycky zajíček, v Itálii a ve Francii zase zvony, ale u nás je motivů velká řada. Kromě zajíce, který k nám přišel z Německa, kromě zvonů, které se také vyskytují na pohlednicích, jsou to další zvířata jako například beránek, kočička, kůzlátka, celá řada jarních rostlin jako jsou jívy, kočičky, pampelišky. Samozřejmě nejdůležitějším a nejvíce zastoupeným motivem je kraslice nebo vajíčko."

Pro většinu lidí trvají svátky jara pouze tři dny. Ale málokdo ví, že velikonoční období uzavírají už svatodušní svátky, které jsou 50. den od Velikonoc. Dříve se proto posílaly i svatodušní pohlednice, které jsou poměrně unikátní. Symboly na nich nejsou vůbec běžné - vyskytují se tu třeba i motivy brouků.

"Vyskytují se velmi sporadicky, takže jsme jich odhadem dali dohromady kolem 30 kusů a máme je vymezené obdobím 1899 až do roku 1935. J pravda, že po druhé světové válce prakticky s nástupem socialismu upadly úplně do zapomnění. Nejen ty pohlednice, ale i slavení Božího hodu."

Kdo pohlednice maloval? Jsou tam motivy známých výtvarníků?

"Určitě. Výtvarníci se objevují už v období první republiky. Jejich tvorba se uplatňovala na pohlednicích i přes 50. a 60. léta a prakticky až do současnosti. Z nejznámějších malířů vystavujeme pohlednice Josefa Lady, Marie Fischerové-Kvěchová, jsou tam asi čtyři pohlednice od Aleny Ladové, dcery pana Lady a pak jsou tam zastoupeny pohlednice různých autorů - jeden až dva kusy."

Máte nějakou velmi unikátní pohlednici?

"Nejvýznamnější jsou pohlednice z první světové války, které byly speciálně vydávané jako vojenské pohlednice určené k Velikonocům. Na nich se vyskytuje především postava vojáka. Často se tam objevuje anděl nebo Ježíš Kristus v pozadí a také rodina vojáka, která na něho vzpomíná, jeho milá nebo manželka a podobně. Dále jsou tam vojáci třeba ve společnosti zajíčků, beránka, děvčete, se kterým chodí. To jsou unikátní pohlednice ze soukromé sbírky, ty máme zapůjčené. Potom jsou výjimečné pohlednice, které byly zasílané ke svatodušním svátkům a které dneska neexistují."

Kolik pohlednic máte na výstavě?

"Přes 500. Chtěli jsme pohlednice vystavovat z toho důvodu, že jde o takový artefakt, jehož tradice nebyla od 19. století až do současnosti přerušena. Přestože některé typy pohlednic zanikly nebo se vydávaly v určitou dobu, tak se pořád k těm svátkům, ať už jsou to Vánoce nebo Velikonoce, posílají. Je možné, že už jich je míň, než v době 70. a 80. let, protože k tomu přistupují esemesky a podobně, takže si lidé přejí i jiným způsobem."