Uprchlíky přijímá nové středisko na letišti Ruzyně

Česká republika se v průběhu 15 let stala pro uprchlíky z tranzitní země, zemí cílovou. O azyl požádalo za tuto dobu 81 tisíc lidí ze 120 zemí světa, ale udělen byl jen 3,5 procentu z nich. Zhruba před měsícem bylo na letišti Ruzyně otevřeno nové centrum pro uprchlíky. Jak funguje, na to se zeptala Zdeňka Kuchyňová.

Cizinci se do Česka nyní dostávají stále častěji v kufrech automobilů a v úkrytech mezi zbožím v kamionech. Počet pokusů o přechod zelené hranice naopak klesá. Zhruba 500 žádostí o azyl však bylo loni podáno přímo na letišti Ruzyně. Zdejší přijímací středisko bylo nedostatečně vybavené a mělo jen 18 lůžek, uvedla mluvčí ministerstva vnitra Radka Kovářová.

"Cizinci, kteří k nám přišli a požádali o azyl, tam měli nedostatečné vybavení, například neměli prostor pro nějaké volnočasové aktivity a podobně."

Kolik tam je v současné době lidí a jakých jsou národností?

"V současné době pobývá v přijímacím středisku na Ruzyni 36 lidí. Jsou mezi nimi Indové, Egypťané, Turci a Pákistánci."

Kapacita nového střediska se rozšířila z 18 na 45 lůžek, přičemž žadatelé o azyl tu pobývají maximálně dva měsíce, pak přecházejí do pobytových středisek. Jak uvedla ředitelka Letiště Praha Hana Černochová, jedno z nejmodernějších středisek je v ochranné zóně letiště a cizincům nabízí oproti původnímu poměrně široké možnosti trávení volného času.

"Mají možnost vyjít ven do volného prostoru, mají tam hernu, knihy, různé společenské hry. Mají možnost přes satelit chytat ve všech jazycích televizní programy, aby ten pobyt byl relativně co nejpříjemnější. Mají tam i zdravotní službu, stravování, které respektuje jejich národní, případně náboženské zvyklosti."

Správa uprchlických zařízení spolupracuje i s nevládními organizacemi. Zařízení na letišti Ruzyně však sebou přináší problém - je třeba, aby jejich pracovníci měli bezpečnostní prověrku. O uprchlíky se tu stará Charita a Organizace pro pomoc uprchlíkům. V čem pomoc spočívá - to je otázka pro Jaroslava Větrovského.

"My jezdíme do přijímacího střediska poskytovat právní poradenství.To je těžiště naší práce. Plus k tomu poskytujeme různé doplňkové služby - například noviny. Ale to těžiště je právní poradenství."

Jak cizinci vnímají vaši pomoc?

"Cizinci naši pomoc vnímají poměrně kladně, neboť oni jsou omezeni na svobodě, nemohou opustit to přijímací středisko. To znamená, že jsou odkázáni na pomoc, která k nim přijde zvenčí, i když z počátku je třeba vysvětlit, co je naší úlohou. Zpočátku jsou možná trošku nedůvěřiví, ale je to jediná pomoc, která jim může být poskytována, tak je to vnímáno kladně."

Počet žádostí o udělení azylu výrazně stoupal od roku 1998, přičemž v roce 2001 bylo přijato dokonce přes 18 tisíc žádostí. Od té doby nastal pokles. Přispěl k tomu i nový zákon o azylu. Loni o jeho poskytnutí žádalo přes 4000 lidí - zejména z Ukrajiny, Slovenska, Indie, Číny a Ruska.