Úřady práce blíže klientům
Česko bude mít od dubna jeden centrální úřad práce. Podrobnosti o tom, jak bude fungovat a jak bude vypadat jeho organizační struktura, ve čtvrtek oznámil ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. Desítky samostatných úřadů se stovkami poboček nahradí centrální ředitelství v Praze s pracovišti v krajích a v pověřených obcích. Změna je jedním z prvních kroků sociální reformy.
Podle ministra práce a sociálních věcí Jaromír Drábka by úprava systému měla ušetřit a zefektivnit vyplácení peněz od státu. V rozpočtu má nová struktura úřadů práce ušetřit zhruba 175 milionů korun. Podle ministra Drábka změna přinese i lepší kontrolu nelegálního zaměstnávaní:
"Je potřeba si jasně uvědomit, že zaměstnavatel, který zaměstnává načerno, okrádá nás všechny ostatní spoluobčany. Já bych chtěl v příštích měsících velmi výrazně posílit kontrolu práce načerno. Právě ta schválená nová struktura úřadů práce k tomu vytváří předpoklady. Tou organizační změnou budu moci uvolnit 400 lidí na kontrolu nelegálního zaměstnávání."Podle ministra Drábka přesun agendy zaměstnanosti a sociálních dávek a příspěvků na jedno místo lidem situaci zjednoduší. Obracet se budou jen na jeden úřad. Snadnější by měla být i kontrola, takže by se mohlo bránit případnému zneužívání dávek, řekl už před časem ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.
Se zákonem o zřízení centrálního úřadu práce nesouhlasil prezident Václav Klaus a vetoval ho. Norma je podle něj nesystémová a posiluje byrokracii. Poslanci ho ale nakonec přehlasovali. Proti změnám je i opozice. Podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky nový zákon vzdaluje úřady lidem:
"Tento zákon vede k velké centralizaci, v rámci systému úřadů práce vzdálí služby těchto úřadů v regionech občanům, povede k tomu, že nebude možné realizovat projekty, které využívají prostředky z Evropské unie. Díky této reorganizaci nastane poměrně velký zmatek v rámci struktury úřadů práce."Proti zákonu o zřízení centrálního úřadu práce byli i někteří starostové. Podle nich se zneužívání nezabrání, protože úředníci budou na vzdálenějších místech a situaci nebudou tak dobře znát.
Ministr Drábek výtky oponentů nové struktury úřadů práce na tiskové konferenci jednoznačně odmítl:
"Chci jenom zdůraznit, že ta organizační změna nemá žádný dopad na kontakt úřadů práce s klienty. Všech 409 pracovišť úřadu práce zůstává v činnosti, to znamená, že se pro klienty z hlediska dosažitelnosti nic nemění. Všechny různé spekulace o tom, že tou organizační změnou se úřady práce vzdálí klientům jsou naprosto liché. Znovu zdůrazňuji, že všech 409 pracovišť úřadu práce, kde dnes probíhá kontakt s klienty, ať už v oblasti zprostředkování zaměstnání, ať už v oblasti státní sociální podpory, i po 1. dubnu zůstává zachováno."
Generální ředitelka nového centrálního úřadu práce Kateřina Sadílková, která dosud vedla úřad práce v Liberci, popsala hlavní cíl celé změny:
"Hlavním cílem je dosažení vize, kdy na straně jedné vznikne efektivní úřad, který poskytuje kvalitní servis, a to nejen uchazečům, ale všem klientům úřadů práce, a na straně druhé by měl vzniknout jakýsi funkční kontrolní mechanismus bránící zneužívání sociálních dávek."