Uragán jen na úvod

David Limberský (vlevo) a Petr Čech, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Jako noc a den se jeví srovnání prvních dvou utkání, která čeští fotbalisté sehráli v polské Vratislavi na právě probíhajícím mistrovství Evropy. Pokud v tom prvním je Rusové nepříjemně překvapili čtyřgólovou nadílkou, pak do toho druhého vstoupili jako uragán. Řekové ani nestačili vstřebat krásu tamního městského stadionu, a už v šesté minutě prohrávali 0:2.

Michal Bílek, foto: ČTK
Bylo to vítězství vydřené, ale nutné, pokud české reprezentace chtěla na šampionátu pomýšlet na postup ze základní skupiny do dalších bojů. Nálada v mužstvu po potupné porážce 1:4 od Rusů pochopitelně nebyla nejlepší, a tak celý realizační tým musel intenzívně zapracovat především na psychice hráčů. Někteří z nich podali s Ruskem podprůměrné výkony, a tak trenér Michal Bílek zvažoval změny v sestavě. Odmítl však tvrzení komentátorů, že je při skládání základní jedenáctky v nejtěžší situaci za poslední dobu:

"Já bych neřekl, že nejtěžší. Určitě tam nedojde k nějakým výrazným změnám. Myslím, že to mužstvo v minulých zápasech ukázalo sílu. Je pravda, že první zápas proti Rusku se nepovedl, ale není potřeba panikařit, protože určitě uděláme sestavu takovou, která bude mít sílu a která nám bude dávat velké naděje ten zápas zvládnout."

A v tom se Michal Bílek nespletl. Jeho svěřenci byli od úvodního hvizdu k neudržení. Soupeř se jen nechápavě díval, co se to vlastně děje. Už ve třetí minutě se doslova utrhl z řetězu Petr Jiráček, který dal sedmý nejrychlejší gól historie evropských šampionátů. Český celek při prvním gólu dokonale využil nedorozumění ve středu řecké obrany, z níž po prvním duelu s Polskem vypadli oba stabilní stopeři. Petr Jiráček takřka zkopíroval svůj průnik do soupeřovy obrany z podzimní baráže v Černé Hoře:

Petr Jiráček, foto: ČTK
"Bylo to podobné, ale tentokrát jsem dostal nádhernou přihrávku od Tomáše Hübschmana. Pak jsem si to jenom zpracoval a byl jsem sám před gólmanem. Chtěl jsem to dát hlavně k tyči, a to se povedlo. Sice si gólman trošku sáhnul, ale zaplať pánbůh to tam spadlo. Já jsem takový moment potřeboval a jsem rád, že přišel. Nejsem rád kvůli sobě, ale kvůli tomu, že to pomohlo celému týmu."

Češi ještě na vrcholném turnaji nikdy nepřevedli tak drtivý nástup jako nyní proti Řecku. O tři minuty později pravý obránce Theodor Gebre Selassie od koncové čáry nasměroval míč před branku, kde se už v kleče kolenem prosadil Václav Pilař. "Pilka", jak mu přezdívají spoluhráči (nota bene v polštině to znamená "míč"), se na Euru střelecky blýskl už podruhé. Češi se navíc postarali dvěma brankami do šesté minuty o historický rekord turnaje.

Tomáš Rosický, foto: ČTK
Druhý poločas se od prvního lišil diametrálně. Tatam byla pestrá, útočná hra českého týmu. Možné české potíže předznamenalo zranění achillovky Tomáše Rosického. Start kapitána týmu v rozhodujícím utkání skupiny "A" v sobotu proti Polsku není jistý:

"Já jsem od 20. minuty hrál skoro po jedné noze a dohrál jsem aspoň poločas. Samozřejmě mám obavy, jestli budu moct hrát dál. Mám ale velkou radost, že jsme vyhráli, ale tohleto mě mrzí. Myslím, že první poločas byl excelentní, a druhý jsem neviděl, protože už se o mně staral Pavel Kolář. Viděl jsem to až od nějaké 75. minuty, a to jsme v kabině trpěli s Pavlem Kolářem."

Řekové se nadechli k pro ně netypické útočné hře, zatlačili české mužstvo k brance, kterou hájil Petr Čech. Po odstoupení Tomáše Rosického převzal jeho kapitánskou pásku, a tak o to víc mrzí chyba, které se následně dopustil. V 53. minutě se nedorozuměl se stoperem Tomášem Sivokem a z rukavic mu vypadl docela snadný centr. Střídající Fanis Gekas pak neměl nejmenší problém dopravit míč do sítě na konečných 2:1.

David Limberský (vlevo) a Petr Čech, foto: ČTK
"Je to poprvé, kdy mi historie proběhla hlavou. Udělal jsem jedno špatné rozhodnutí, chtěl jsem hekticky chytit míč, mohl jsem si v klidu počkat. Klidně jsem mohl nechat balon prolétnout kolem Tomáše Sivoka a chytit ho až za ním. Tomáš Byl blízko, ale já tam šel rychle. On se správně zastavil, takže to byla moje chyba, protože jsem si zavolal. Takovou reakci by obránce měl mít. Takže chyba je samozřejmě moje, protože jsem tu situaci nevyřešil správně, řekl po utkání Petr Čech."

O postup do čtvrtfinále se Češi utkají v sobotu s Polskem, které remizovalo s Ruskem 1:1.

klíčové slovo:
spustit audio