Uspěje omlazovací kůra?

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Letošek je pro lidovce rokem plným zvratů. Na jaře neuspěli v parlamentních volbách a po prvé se nedostali do Poslanecké sněmovny, o tomto víkendu jako by chtěli vyvrátit častá tvrzení, že jejich členská základna stárne, a obměnili a omladili své vedení. Sjezd KDU-ČSL ve Žďáru nad Sázavou byl v tomto směru průlomový.

Pavel Bělobrádek,  zleva v pozadí místopředsedové strany Klára Liptáková,  Petr Šilar a Pavel Svoboda,  foto: ČTK
Žďár nad Sázavou má pro mnohé lidovce symbolickou příchuť. Přesně před 20 lety tam totiž zvolili do svého čela Josefa Luxem, který vedl stranu osm let až do předčasné smrti, a mnozí pozorovatelé to období hodnotí jako pro lidovce nejvýznamnější a nejplodnější. Nyní by křesťanští demokraté chtěli získat takovou osobnost znovu. Možná i proto zvolili do čela oslabené strany neznámého třiatřicetiletého veterináře, krajského tajemníka KDU-ČSL Pavla Bělobrádka. Ten ocenil, že lidovci našli odvahu poslat do svého čela mladé lidi:

"Myslím si, že je to jasný signál, že pro KDU-ČSL tady je budoucnost, protože má mladé lidi, kteří jsou ochotní pracovat, a také má lidi, kteří jsou zkušení a chtějí pracovat. A i z toho, jaké bylo složení delegátů sjezdu, kdy podstatná část z nich byli mladí lidé, je evidentní, že tato strana budoucnost má. Záleží na tom, jak to uchopíme."

Michaela Šojdrová,  foto: ČTK
Nový předseda chce, aby se lidovci jasně profilovali jako strana pravého středu:

"Křesťanská demokracie tady je, umí formulovat své názory, a bezpochyby bude jednoznačným hlasem, který bude podporovat všechny rozumné reformy, ale zároveň bude stát na straně těch, kteří se nemohou bránit a budou poškozeni necitlivými zásahy do života našich spoluobčanů."

Na okraji dodám, že pro milovníky bonmotů se Pavel Bělobrádek ujal konstatováním, že se nebojí jít do velké politiky, protože začínal na jatkách, kde mu prošlo rukama hodně sviní a dobytka.

Delegáti na sjezdu kompletně vyměnili nejužší vedení strany. Z šesti jeho členů má zkušenosti s pozicí místopředsedy pouze jeden - Pavel Svoboda. V širším vedení, tedy celostátním výboru a celostátní konferenci, se ale objeví známé lidovecké tváře, například Michaela Šojdrová nebo Jan Kasal. Jediným členem vedení, který má křeslo v parlamentu, je první místopředseda, senátor Petr Šilar. Ten předpokládá, že právě s lidoveckým klubem v Senátu budou vyjednávat i strany vládní koalice kvůli podpoře chystaných reforem:

Foto: ČTK
"Chtěli bychom také opět být tradiční stranou pro venkovské voliče. Myslím, že i v podobě mé osoby, který zastupuje zemědělství a venkov, bychom chtěli uspět i v tomto směru. A v Senátu budeme důrazně vysvětlovat všechny návrhy, a protože nejsme ani v koalici, ani v opozici, tak si dovolíme takový luxus, že budeme mít na zákony, které přijdou do Senátu, svůj vlastní názor a budeme se snažit jej velice radikálně navrhovat v rámci senátorského klubu."

V předsednictvu zasednou nově také dvě ženy - ekonomka Klára Liptáková z jihu Moravy a učitelka Helena Šustrová z Vysočiny. Posledně jmenovaná vidí priority KDU-ČSL zřetelně:

"Byla bych ráda, aby se KDU-ČSL stala stranou populární, nikoliv populistickou, abychom ukázali jinou tvář, kterou máme, abychom ukázali nové lidi, nové zájmy, nové naše priority, a vrátili se k tradičním hodnotám, ke kterým jsme měli směřovat už dříve."