Ústavní soud se postavil na stranu "příliš alternativní" matky

Ústavní soud dal naději Veronice Kočové z Prahy, které justice brzy po porodu bez jasného důvodu odebrala dítě. Soudy nižších instancí pak odloučení periodicky prodlužovali. Podle Ústavních soudců to byla chyba a proto všechna usnesení zrušili.

Ilustrační foto
Třicetiletá Veronika Kočová přišla o dítě tři dny po porodu. Přímo z porodnice jí dceru odebraly sociální pracovnice za doprovodu policie. A důvod? Matka prý žije příliš alternativním způsobem života. Nepoužívá mobil, nechodila na těhotenské prohlídky, nerada komunikuje s úřady. Za vším stojí zřejmě konflikt s personálem porodnice. Podle Ústavního soudu však nelze nikoho nutit, aby využíval všech výhod, které mu současná civilizace nabízí. Odebrání dítěte připadá v úvahu jen v závažných případech úplné absence péče nebo bezprostředního ohrožení dítěte. Dětský psychoanalytik Peter Pöthe varuje, že si dítě neutvoří potřebnou vazbu s matkou.

"Ten vztah je nesrovnatelně důležitější a nenahraditelný než nějaké očkování nebo představa sociálních pracovnic nebo státu o tom, v jakých materiálních podmínkách má dítě vyrůstat. Uplně napravit se to nedá. Určitě to zanechalo stopy i na té matce. Je to nesmírné trauma, které se bude napravovat těžko. Nicméně lepší později než nikdy."

Veronika Kočová dceru, která je v ústavu už rok, pravidelně navštěvuje a jezdila ji i kojit. Jedním z důvodů pro odebrání bylo trvalé bydliště matky v polorozpadlém domě. Podle sousedů v něm však roky nikdo nebydlí a matka tam měla zapsané trvalé bydliště kvůli tomu, aby ho mohla s úřady vyměnit za obyvatelný byt. Fakt, že nikdo nezkoumal, zda tady Veronika Kočová opravdu bydlí, se nelíbí ani Ústavnímu soudu. Kočová navíc u soudu spolu s rodiči potvrdila, že bude bydlet i s dítětem v jejich bytě.

Zrušení předchozích rozsudků ale neznamená, že Ústavní soud určil, kdo se má o dítě starat - říká soudkyně zpravodajka Michaela Židlická.

Ústavní soud
"Bude na obvodním soudu, aby zvážil, zda skutečně jsou důvody pro to, aby dítě bylo svěřeno trvale do kojeneckého ústavu a toto rozhodnutí Ústavní soud nemůže předjímat."

Před několika lety rozvířil veřejné mínění případ holčičky pojmenované Půlnoční bouře. Matrikáři jí odmítli vystavit rodný list. Když se k tomu připočetlo, že dítě nebylo očkované a nemělo zdravotní pojistku, sociální pracovnice ji matce odebrali. Zpět domů se vrátila teprve poté, co se do případu vložil ombudsman.

Podle ředitelky nadace Naše dítě Zuzany Baudyšové nemá v Česku případ Veroniky Kočové obdoby. Odebírání dítěte ze sociálních důvodů by podle ní mělo přijít až ve chvíli, kdy již není jiné řešení. Přibývá totiž případů, kdy se rodina zadluží nebo přijde o práci a přestože se o dítě dobře stará, nemá na vše peníze. Tehdy by měla přijít nějaká forma pomoci a ne hned dítě odebrat.