Ústřední krizový štáb uklidňoval obavy z nákazy antraxem

bakterie antraxu

V České republice se nevyskytuje nikdo nakažený snětí slezinnou neboli antraxem a z žádných pramenů není informace, že by zemi hrozil nějaký teroristický útok. Po úterním mimořádném jednání meziresortního Ústředního krizového štábu to řekl ministr vnitra Stanislav Gross. Další informace z jednání štábu má Josef Kubeczka.

Jak uvedl náměstek ministra zdravotnictví Michal Pohanka, dva lidé jsou v nemocnici na preventivním pozorování. Ani u nich se však neobjevily žádné příznaky onemocnění antraxem. Náčelník vojenské zdravotní služby Jan Petráš dokonce poznamenal, že diagnóza ženy hospitalizované v Liberci je zcela jiná. První výsledky vyšetření na antrax jsou negativní. Definitivní závěr, zda v Liberci hrozila nákaza antraxem, by měla být k dispozici do 48 hodin, doplnil ministr Gross. Prezident České lékárnické komory Jindřich Oswald ujistil, že léky schválené pro léčbu antraxu jsou běžně dostupné na lékařský předpis ve všech lékárnách. "Protože se jedná o široce používané anitiinfekční přípravky, nehrozí jejich akutní nedostatek," informoval Oswald.

bakterie antraxu

I proto ministr obrany Jaroslav Tvrdík varoval před zbytečnou panikou kvůli antraxu:

"Není jediný známý případ v Evropě ani jediný známý případ jinde, než ve Spojených státech. To, co zatím lze pozorovat, jsou pouze některé příznaky, které asi mají spíše příznaky hysterických reakcí, než skutečně nějakých zdravotnických příznaků. Ústřední krizový štáb udělal vše pro to, aby zvedl preventivní režimy, ale na druhou stranu znovu říkám, že není důvod k nějakým obavám a není důvod obávat se z hlediska zapojení armády do nějakého vyššího stupně nebezpečí."

Ministr Gross však upozornil, že se množí telefonáty o podezřelých předmětech a zásilkách. Na všechna tato oznámení reagují policisté a hasiči. Odborníci Státního úřadu pro jadernou bezpečnost se shodli se zástupci příslušných resortů, že podezřelé zásilky, které by mohly obsahovat bakterie antraxu, by se měly ve valné většině bez další analýzy ničit. Kontrolou by procházely pouze vytipované zásilky. Šéf resortu vnitra Stanislav Gross ale rozhodl jinak:

"Nebudou páleny ty obálky a pokusíme se, aby bylo zjištěno u všech případů, zda skutečně určité ohrožení bylo nebo nebylo. To znamená: dohodli jsme se na tom, že nebudou se pálit ani ty obálky, kde to bude vypadat takřka jednoznačně, že se nejedná o nějaké nebezpečí."

Policii však vyčerpávají poplašné zprávy o podezřelých zásilkách s nebezpečnými látkami. Přesto policejní prezident Jiří Kolář veřejnost ujistil, že Policie České republiky má zatím dostatek sil a prostředků na mimořádná opatření zavedená po teroristickém útoku na USA. Podle generála Koláře zpřísněný režim na státních hranicích, ostraha některých objektů ani asistence u podezřelých zásilek výrazně neomezily rutinní práci jednotlivých policejních složek:

"Veškerá opatření, která v současné době činíme, děláme kumulativně vedle těch, na které reagovat musíme, například na vývoj kriminality. Ujišťuji vás, že kriminalita jde postupně dolů od 11. září poměrně výrazně. Zvládáme všechny svoje úkoly. Samozřejmě, pokud bychom vygradovali ta opatření na trvalá střežení tobjektů, které jsou vytypovány, tak to kapacitně nejsme schopni zvládnout bez armády."